Przychody ze sprzedaży infrastruktury fizycznej centrów danych zwiększyły się o 11 proc. w 2021 r., i to pomimo problemów w łańcuchu dostaw, ograniczających wzrost w drugim półroczu – według Dell’Oro Group.

Za 45 proc. przychodów w 2021 r. odpowiadali trzej najwięksi dostawcy: Schneider Electric, Vertiv i Eaton.

Problemy z podażą nie znikną w 2022 r.

Przewiduje się, że ograniczenia w łańcuchu dostaw utrzymają się przez cały 2022 r. Tym samym wzrost wolumenów sprzedaży będzie ograniczony, ale rosnące ceny pomogą poprawić przychody. Według prognozy obroty zwiększą się o 8 proc. w 2022 r., przekraczając globalnie 23 mld dol.

„Zaległości dostawców infrastruktury fizycznej dla centrów danych nadal rosły w IV kw. 2021 r., a wielu producentów ogłaszało rekordowe poziomy” — zauważa Lucas Beran, główny analityk w Dell’Oro Group.

Jacy producenci poradzą sobie najlepiej

Na rynku doszło do nie widzianej dotąd sytuacji. Historycznie wysoki popyt zderzył się z najważniejszymi wyzwaniami łańcucha dostaw, z jakimi kiedykolwiek (według analityka) zmagała się branża.

„Stwarza to znaczącą szansę na rynku dla producentów, którzy potrafią lepiej radzić sobie z wyzwaniami niż inni, prowadząc do potencjalnych długoterminowych zmian w konkurencyjnym krajobrazie rynku” – twierdzi Lucas Beran.

Gorący rynek chłodzenia data center
Najszybciej rozwijającym się segmentem rynku infrastruktury fizycznej centrów danych w 2021 r. było zarządzanie chłodzeniem – tutaj przychody wzrosły o 14 proc., głównie dzięki technologiom bezpośredniego chłodzenia cieczą oraz chłodzenia zanurzeniowego.