Samsung, Apple, Lenovo oferują najmniej awaryjne urządzenia – według danych amerykańskiego serwisu Rescuecom za II kw. br. Kolejność w zestawieniu ustalono porównując udział w rynku poszczególnych producentów z liczbą zgłoszonych usterek – im mniej napraw w odniesieniu do liczby sprzedanych urządzeń, tym wyższa pozycja na liście. Kolejność niewiele zmieniła się w porównaniu z I kw. br. Trzy wymienione marki były wówczas na górze zestawienia w tej samej kolejności, zresztą już od wielu kwartałów cechuje je najwyższa jakość sprzętu – według Rescuecom. Co więcej, mają nawet mniejszą awaryjność niż w I kw. br., co odzwierciedla punktacja w tabeli. Np. Samsung miał w poprzednim kwartale 270 pkt, a Apple 168 pkt.

Warto natomiast zwrócić uwagę, że Apple ma największy udział w rynku spośród wszystkich sprawdzonych marek, dlatego niezawodność jego urządzeń została potwierdzona na największej próbie.

Istotna różnica w porównaniu z rankingami z ub.r. polega na tym, że ostatnio nr 1 pod względem niezawodności był Amazon, jednak sprzedaż tabletów tej marki w USA spadła tak znacznie, że w br. nie poddano ich ocenie (ranking obejmuje producentów, którzy mają co najmniej 1 proc. udziału w amerykańskim rynku PC i tabletów).

Jeśli chodzi o pozostałe firmy, to jakość ich sprzętu również niewiele zmieniła się w odniesieniu do I kw. br. Nieznacznie poprawił się Dell (był nr 7). Acer przez lata był czerwoną latarnią listy, czyli w ocenie Rescuecom cechowała go najniższa jakość urządzeń. W końcu ub.r. na tę pozycję spadło HP. Z danych serwisu wynika także, że awaryjność sprzętu tej marki rośnie – w IV kw. ub.r. HP miało 66 pkt, w I kw. br. – 57 pkt, a teraz 42 pkt. Poziom niezawodności obniżono z D na F.

 

Ranking niezawodności komputerów i tabletów w II kw. br.

 

ProducentUdział w amerykańskim rynku komputerów i tabletów (IDC)Udział w liczbie awarii zgłoszonych w RescuecomPunktacjaPoziom niezawodności

1. Samsung

6,8 %

1,3 %

407

A+

2. Apple

21,4 %

7,4 %

218

A

3. Lenovo/IBM

8,3 %

4,3 %

147

B+

4. Microsoft

2,5 %

1,6 %

117

B

5. Asus

4 %

3,2 %

96

C+

6. Dell

15,5 %

13,8 %

85

C

7. Toshiba

3,6 %

3,4 %

79

C-

8. Acer

3,6 %

3,9 %

69

D

9. HP

16,8 %

30,1 %

42

F

 

Źródło: Rescuecom