Koreańska firma wyraźnie zwiększyła rentowność. Zysk operacyjny Samsunga w IV kw. 2020 r. poprawił się o 26,7 proc., do ok. 8,2 mld dol. – według wstępnych danych spółki. To rezultat podobny do przewidywanego. Osiągnięto go przy sprzedaży wyższej jedynie o 2 proc. wobec poprzedniego roku (ok. 55,7 mld dol.).

Jednak wzrost zysku operacyjnego w III kw. 2020 r. był wyraźnie większy (+59 proc., do ok. 11 mld dol.). Samsung uprzedzał wcześniej, że spodziewa się w IV kw. słabszego wyniku, przewidując niższy popyt na pamięci serwerowe i zaostrzającą się konkurencję na rynku smartfonów i elektroniki użytkowej.

W całym roku 2020 r. spodziewany jest zysk operacyjny wyższy o 29,4 proc. (ok. 32,8 mld dol.) niż w 2019 r., który jednak był słaby – zysk operacyjny i netto spadły wówczas o połowę w porównaniu z 2018 r.

Firma nie ujawniła, jakie biznesy odpowiadały za poprawę w IV kw. 2020 r. Analitycy zwracają natomiast uwagę, że następuje zwrot na rynku pamięci – ceny zaczynają piąć się w górę, co będzie sprzyjać poprawie wyników Samsunga, który jest największym producentem DRAM. Jednak na NAND i SSD przewiduje się spadki. Biznes półprzewodnikowy generuje w firmie największe zyski. Analitycy przypuszczają, że on zapewne stoi za wyższym wynikiem operacyjnym. Poprawie bilansu Samsunga w IV kw. ub.r. pomogła także silna koreańska waluta.