Samsung zamierza kupić ARM – zapowiedział lider konglomeratu Lee Jae-young według Korea Times. Nie podzielił się informacją, jakie mogą być ewentualne warunki przejęcia. W październiku br. do Korei przybędzie szef Softbanku, do którego należy ARM i wówczas można spodziewać się rozmów w sprawie zakupu – wynika z informacji koreańskiej gazety.

Samsung może przy tym liczyć na to, że z finalizacją transakcji nie będzie miał takich problemów jak Nvidia, która musiała zrezygnować z zakupu uzgodnionego na kwotę 40 mld dol. wskutek oporu regulatorów rynku. Samsung w razie dogadania się z Softbankiem może zostać potraktowany łagodniej przez urzędy antymonopolowe, jeśli nie zostanie uznany za jednego z głównych producentów procesorów. Koreański gigant wytwarza czipy do smartfonów oparte na technologii ARM i zamierza dostarczać Apple’owi procesory do laptopów.

Segment półprzewodnikowy to obecnie filar biznesu Samsunga, generujący większość zysku operacyjnego firmy (ponad 70 proc. w II kw. 2022 r.).

ARM potrzebuje dokapitalizowania. SoftBank przygotowuje brytyjską firmę do wejścia na giełdę, co ma nastąpić do końca marca 2023 r.