Dobra wiadomość dla Huawei. Samsung może nadal zaopatrywać chiński koncern w panele OLED. Producent uzyskał licencję (pozwolenie) amerykańskich władz na handel z Huawei – informuje serwis Nikkei Asia. Kontynuacja współpracy pozwoli uniknąć sporych problemów w produkcji smartfonów Huawei. Samsung jest głównym dostawcą ekranów do nich. We wrześniu br. wstrzymał dostawy w związku z poszerzeniem amerykańskiego embarga. Także LG przestało wówczas sprzedawać ekrany Huawei i na razie tak pozostaje. Ponadto Samsung i SK Hynix wstrzymały dostawy pamięci dla Huawei. Nie jest natomiast jasne, czy poddostawcy do produkcji ekranów OLED Samsunga również muszą mieć zgodę USA (jeśli tak, to nadal mogą problemy ze sprzedażą tych podzespołów).

Tak czy inaczej pozwolenie dla Samsunga oznacza kolejne poluzowanie embarga przez USA, po tym jak departament handlu zgodził się na dalszą współpracę Intela z Huawei, co z kolei ma istotne znaczenie dla zachowania ciągłości produkcji serwerów. Zgodę dostało także AMD, oraz w ograniczonym zakresie – TSMC. W kolejce z wnioskami o zezwolenie na współpracę z Huawei stoją też producenci procesorów mobilnych – MediaTek, Qualcomm i wspomniane LG. Naturalnie wszystkim zależy na tym, aby nie stracić na tak dużego klienta, jakim jest Huawei.

Chiński koncern odczuwa natomiast skutki amerykańskich sankcji. W III kw. br. kolejny raz zmniejszyła się dynamika wzrostu przychodów, niższa niż w I poł. br. była marża zysku netto.