Sąd Najwyższy oddalił skargę ws. kary dla UPC
Klienci operatora otrzymają rekompensaty - twierdzi prezes UOKiK.
Uprawnieni konsumenci mają otrzymać od operatora informację ws. zwrotu pieniędzy.
Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną w sprawie decyzji UOKiK z 2019 r. – poinformował urząd. „Spółka musi wykonać decyzję Prezesa UOKiK i poinformować swoich klientów o możliwości uzyskania rekompensaty w postaci zwrotu opłat za bezprawne podniesienie abonamentu” – twierdzi UOKiK. Zwrot ma dotyczyć opłat pobranych w ocenie urzędu niesłusznie od 17 kwietnia 2016 r. do dnia uprawomocnienia się decyzji. Wg UOKiK operator ma dwa miesiące na poinformowanie klientów o procedurze zwrotu.
Ponad 5 lat temu UOKiK nałożył na operatora 33 mln zł kary. P4 (Play), który przejął UPC w 2022 r. za 7 mld zł, zapłacił już 28,6 mln zł po wyroku sądu apelacyjnego za stosowanie 5 klauzul abuzywnych – poinformował urząd.
Urząd zakwestionował niektóre zapisy zastosowane przez UPC w umowach z klientami, w tym m.in. możliwość podwyżek abonamentu o 5 – 8 zł w ciągu roku („jednak nie podawał z jakich przyczyn” – według UOKiK), urzędowi nie spodobały się też zmiany istotnych warunków w wykonywanych umowach i warunków wypowiedzenia umowy przez spółkę.
Podobne aktualności
Play: 2,7 mld zł przychodów w I kw. 2026 r.
Najbardziej wzrosła sprzedaż usług mobilnych. Spadły przychody ze sprzedaży urządzeń. Inwestycje Playa sięgnęły blisko 250 mln zł w I kw. br.
Mateusz Rzempała dyrektorem ds. komunikacji korporacyjnej w Play
Dyrektor z 15-letnim doświadczeniem m.in. w Samsungu, Xiaomi, Operze, dołączył do Play.
