Wielkość europejskiego rynku usług IT osiągnie równe 600 mld dol. w 2030 r., zwiększając się w latach 2024-2030 średnio o 9,7 proc. co roku – wynika z raportu Grand View Research.

Firma twierdzi, że zapotrzebowanie na infrastrukturę IT w małych i średnich przedsiębiorstwach przyspiesza wzrost rynku. Będzie mu sprzyjać także popyt na rozwiązania AI i ML.

Natomiast rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa i prywatności danych napędza popyt na usługi bezpieczeństwa IT, takie jak ochrona sieci i punktów końcowych, analiza zagrożeń i doradztwo.

Usługi IT związane z AI i ML już są liderem

Biorąc pod uwagę technologię (AI i ML, analityka Big Data, informacje o zagrożeniach) segment AI i ML miał największy udział w przychodach z usług IT, wynoszący 32,4 proc. w 2023 roku. Popyt napędza według raportu coraz więcej danych generowanych za pośrednictwem internetu, mediów społecznościowych, operacji biznesowych i urządzeń IoT.

W oparciu o podejście (reaktywne i proaktywne), segment IT reaktywnego miał ponad połowę (55,3 proc. w 2023 r.) udziału w wydatkach. Inwestycjom w takie podejście sprzyja rosnące ryzyko zagrożeń, takich jak przypadkowa utrata danych i cyberataki na infrastrukturę informatyczną.

Najwięcej środków idzie na utrzymanie ruchu i zarządzanie aplikacjami

Co do zastosowań (zarządzanie systemami i sieciami, zarządzanie danymi, aplikacjami, bezpieczeństwem i zgodnością) wydatki na usługi zarządzania aplikacjami były najwyższe w 2023 r. (31,5 proc.). Spodziewany jest dalszy wzrost ze względu na zalety takich usług dla firm, jak niższe koszty posiadania, rozpoznawanie zagrożeń, poprawa ochrony danych i wydajności aplikacji.

Biorąc pod uwagę rodzaj usług IT (projekt i realizacja oraz eksploatacja i konserwacja) segment eksploatacji i utrzymania ruchu przewodził rynkowi (63,9 proc. przychodów w 2023 r.). To skutek zapotrzebowania na utrzymanie złożonej infrastruktury informatycznej.

Bardziej wolą usługi lokalne niż w chmurze

Pod względem wdrożeń (lokalne i chmurowe) segment on-premises był liderem (52,6 proc. w 2023 r.). Co istotne, według danych nadal on rośnie – firmy preferują wdrożenie lokalne, ponieważ zapewnia to większe bezpieczeństwo danych organizacji – twierdzi Grand View Research.

Co nie zaskakuje, najwięcej na usługi IT wydają duże przedsiębiorstwa (61 proc. udziału w rynku w 2023 r.), do czego przyczynia się coraz powszechniejsze przetwarzania w chmurze i potrzeba zarządzania danymi.

Branża ICT liderem wydatków na usługi IT

Jeśli chodzi o branże, segment IT i telekomunikacji był liderem rynku wydatków na usługi IT (17,8 proc. w 2023 r.). Firmy IT polegają na usługach w zakresie zarządzania danymi, cyberbezpieczeństwa i zarządzania infrastrukturą w celu poprawy wydajności operacyjnej – wyjaśniono. Firmy telekomunikacyjne potrzebują natomiast usług informatycznych do opracowywania nowych produktów i usług oraz utrzymywania zarządzania relacjami z klientami.