Rynek serwerów będzie rósł blisko 10 proc. co roku
AI, chmura, IoT, 5G przyczynią się do nowych wdrożeń.

Firmy IT i telekomunikacyjne powinny znacznie zwiększyć zakupy serwerów w latach 2024-2030 – według prognozy.
Do 2030 r. światowy rynek serwerów osiągnie wartość 175,29 mld dol., rosnąc co roku średnio o 9,8 proc. w latach 2024-2030 – zdaniem Grand View Research.
Za zwiększającymi się nakładami będzie stać rozwój rozwój AI, IoT, chmury, 5G, Big Data. Ponieważ obecnie używane serwery często nie są w stanie poradzić sobie z idącymi w górę obciążeniami, wdrażane są nowe maszyny o większej mocy obliczeniowej.
Kolejnym czynnikiem jest to, że w miarę jak firmy przenoszą się do chmur prywatnych i publicznych, chmura brzegowa, obiekty kolokacji i centra danych zaczęły wykorzystywać sieci definiowane programowo (SDN) i wirtualizację. Do tego wzrost liczby aplikacji wymagających znacznej mocy obliczeniowej powoduje przejście na serwery w chmurze.
Jak zauważono, architektura, możliwości produktu i narzędzia do zarządzania i programowania stanowią znaczną część całkowitych kosztów posiadania serwerów. Obejmują one początkowy projekt, wdrożenie i koszty cykliczne.
Sprzedaż bezpośrednia 11 proc. w górę
Według prognozy sprzedaż bezpośrednia serwerów zwiekszy się o 11 proc. co roku w latach 2024-2030. Kanał pośredni także powinien wyjść na plus.
Oczekuje się, że duże firmy będą zwiększać wydatki na serwery przeciętnie o 10,4 proc. co roku do 2030 r. Takie podmioty koncentrują się na hostowanych serwerach aplikacji, ponieważ mogą one obsługiwać obciążenia z wielu lokalizacji, zwykle z tej samej bazy danych.
Co do branż, to IT i telekomunikacja powinna znacznie zwiększyć zakupy serwerów w latach 2024-2030. W IT obserwuje się coraz częstsze wdrażanie usług w chmurze w porównaniu z usługami lokalnymi.
Segment szaf serwerowych odnotuje średni wzrost na poziomie 11,3 proc. co roku w latach 2024-2030. Przypisuje się go zapotrzebowaniu na skalowalne centra danych i zwiększenie gęstości.
Podobne aktualności
Boom AI zwiększył zakupy komponentów serwerów i pamięci masowych o 62 proc.
Wdrożenia akceleratorów AI powodują inwestycje w modernizacje sieci, pamięci masowej i infrastruktury w centrach danych.
Rynek zbywania aktywów IT będzie warty 54 mld dol.
Branża IT wydaje najwięcej na usługi ITAD. Rynek ten powinien rosnąć dwucyfrowo do 2030 r.
Wydatki na zabezpieczenia w chmurze osiągną 75 mld dol.
MŚP będą w imponującym tempie zwiększać wydatki - o 74 proc. co roku.