Sprzedaż przełączników ethernetowych do centrów danych będzie rosła niemal dwucyfrowo w latach 2021-2026 – prognozuje Dell’Oro Group. Przewiduje się, że switche o prędkości 400 Gb/s, 800 Gb/s i 1600 Gb/s powinny generować już ponad 50 proc. przychodów rynku za 5 lat, a ich zakupy będą zwiększane głównie przez chmurowych dostawców.

W ocenie analityków, jeśli chodzi o aktualizacje prędkości switchy, rynek nie chmurowy jest co najmniej dwa cykle upgrade’u do tyłu za segmentem cloud.

Rynek przełączników do centrów danych nie tylko był odporny na pandemię, ale faktycznie na niej skorzystał” — komentuje Sameh Boujelbene, starszy dyrektor w Dell’Oro Group.

Ponieważ inicjatywy cyfrowej transformacji zostały przyspieszone przez pandemię, obserwujemy silny wzrost w chmurze i na skraju” – uważa.

Według prognozy dostępność szybszych układów optycznych i szybszych serwerów SerDes będzie sprzyjać zapotrzebowaniu na wyższe szybkości portów.

Rynek chmury i bez chmury rozjeżdżają się

Zdaniem eksperta ciekawe będzie obserwowanie, jak różne prędkości przełączników w centrach danych będą się dalej rozwijać.

Widzimy nie tylko rozbieżność między segmentami chmurowymi i nie-chmurowymi, pod względem ich migracji do wyższych prędkości, ale także różnice między hiperskalami. Obecnie każdy hiperskaler dokonuje odrębnego wyboru pod względem czipów do przełączników, radix i topologii sieci. Spodziewamy się, że ta rozbieżność wzrośnie po migracji do sieci nowej generacji w celu zaspokojenia zapotrzebowania na nowe obciążenia, takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe” – uważa Sameh Boujelbene.