Rynek półprzewodników odrodzi się w 2024 r.
Pamięci już drożeją.
W tym roku spodziewany jest wzrost o 20 proc.
Eksplozja zapotrzebowania na sztuczną inteligencję i obliczenia o wysokiej wydajności (HPC), w połączeniu ze stabilizującym się popytem na smartfony, komputery, infrastrukturę i silnym wzrostem w branży motoryzacyjnej zapoczątkuje nową falę wzrostu rynku półprzewodników – prognozuje IDC.
Ceny idą w górę od listopada
„Ścisła kontrola dostaw i produkcji przez producentów pamięci doprowadziła do wzrostu cen od początku listopada. Popyt na sztuczną inteligencję doprowadzi do ożywienia całego rynku sprzedaży półprzewodników w 2024 r. Łańcuch dostaw, w tym projektowanie, produkcja, pakowanie i testowanie pożegnają pogorszenie koniunktury w 2023 r.” – twierdzi Galen Zeng, starszy menedżer w IDC.
W 2024 r. IDC spodziewa się wydatków na produkty półprzewodnikowe większych o 20 proc. niż w 2023 r., gdy spadek oceniono na 12-procentowy r/r. Z tym że w I poł. 2023 r. było 20 proc. na minusie. Sporadyczne zamówienia w II poł. 2023 r. nie odwróciły trendu, natomiast wciąż trwa proces wyczerpywania się zapasów.
Cięcia produkcji i rozwój AI pomogą wzrostom
Eksperci zakładają, że w 2024 r. siłą napędową rynku stanie się efekt ograniczenia produkcji, powodujący podniesienie cen, w połączeniu ze wzrostem penetracji drogich pamięci HBM. Stopniowo powinien odradzać się popyt na smartfony. Przewidywane jest duże zapotrzebowanie na czipy AI.
Jak zauważono, zastosowania półprzewodnikowej sztucznej inteligencji rozprzestrzeniają się z centrów danych na urządzenia osobiste. Oczekuje się, że od 2024 r. pojawi się w nich coraz więcej funkcji AI. Smartfony, komputery i wearables wyposażone w AI będą wprowadzane na rynek. Po wdrożeniu sztucznej inteligencji do urządzeń osobistych pojawi się więcej ich innowacyjnych zastosowań, co pozytywnie wpłynie na popyt na półprzewodniki – zdaniem IDC.
Podobne aktualności
Wydatki na edge computing będą rosły dwucyfrowo do 2028 r.
„W tej podróży dostawcy usług odegrają kluczową rolę" - twierdzi ekspert.
Rynek wchłonął 1 mln urządzeń zabezpieczających
"Urządzenia zabezpieczające będą nadal odgrywać kluczową rolę w strategiach cyberbezpieczeństwa” - uważa ekspert.