Canalys prognozuje, że globalne dostawy komputerów i tabletów spadną w 2020 r. o 7 proc. (tj. ok. 28 mln szt.) do 367,8 mln szt. w 2019 r.

W 2021 r. spadki powinny jednak zostać zastopowane – spodziewany jest wynik podobny jak w br., a w 2022 r. sprzedaż PC i tabletów powinna powoli rosnąć (+2 proc. r/r).  

Zdaniem analityków najgorsze jest już za nami. Co jednak nie oznacza, że można liczyć na znaczącą poprawę. Oczekują natomiast, że w II, III i IV kw. br. dołek będzie mniejszy niż w I kw. br.

 

Domowe biura i klasy wciąż nienasycone

Przewidywanie poprawy wynika głównie z odbudowy łańcucha dostaw i powrotu do normalnej produkcji w Chinach. Kłopoty z podażą sprzedawcy prawdopodobnie mają już za sobą, co pomoże zaspokoić utrzymujący się, choć zapewne mniejszy niż w czasie lockdownu, popyt na notebooki do pracy i nauki zdalnej.

„Oczekujemy, że zapotrzebowanie utrzyma się, ponieważ wiele firm, które musiały przejść na pracę w domu, która sprawdziła się, zdecyduje się na wdrożenie tego modelu na większą skalę. To samo dotyczy edukacji" – uważa Ishan Dutt, analityk w Canalys.

Ucierpi natomiast sprzedaż desktopów, ponieważ firmy póki co nie wiedzą, w jakim zakresie będą funkcjonować w biurach.

Analitycy spodziewają się jednak recesji. Gdy nadejdą ciężkie czasy, wówczas zarówno konsumenci, jak i firmy i administracja będą przedkładali niezbędne wydatki przed zakupami PC – według prognozy.

Komputery dowiodły, że są potrzebne

W ocenie Canalys są powody do optymizmu dla partnerów i producentów komputerów, nie tylko związane z pracą rozproszoną. Otóż Covid-19 przyspieszył rozwój branży i dowiódł przydatności PC.

„Pomimo postępu, jaki poczyniono w ostatnich latach w smartfonach i tabletach, zapotrzebowanie na wydajne mobilne urządzenie komputerowe nigdy nie było tak wyraźne" – zauważa analityk.

Jego zdaniem,, gdy kryzys się skończy, wydatki na IT będą wśród zasadniczych czynników ożywienia gospodarczego.

Zastrzega, że niewielkie ożywienie po słabym 2020 r. nie spowoduje powrotu rynku PC do najwyższych poziomów z 2019 r. w nadchodzących latach.

 

Dostawy komputerów i tabletów od początku 2019 r. oraz prognoza do końca 2021 r.

 

 

W Europie wraz ze złagodzeniem ograniczeń spodziewany jest wzrost sprzedaży w krótkim terminie, który złagodzi spadek dostaw w II kw. br. do -1 proc.

W drugiej połowie będzie jednak słabiej. W ub.r. sporo firm kupiło nowy sprzęt przechodząc na Windows 10, a biznes i konsumenci będą w br. ostrożni z wydatkami. Dlatego spadek sprzedaży w porównaniu z 2019 r. będzie przypuszczalnie znaczący. Popyt powinien odbudowywać się od III kw. W sumie w regionie EMEA spodziewany jest spadek na poziomie -10 proc. w 2020 r., a w 2021 r. – +1 proc. wzrostu.

 

Większość resellerów odnotowała wzrost sprzedaży notebooków w I kw. 2020 r. (dane globalne z ankiety Canalys)