Niedobór procesorów Intela obniżył dostawy komputerów w I kw. br. W II kw. br. negatywny wpływ utrzyma się – według Digitimes. O ile w II poł. 2018 r. niedostateczna podaż czipów spowolniła realizację zamówień na sprzęt średniej i wyższej klasy, to w I kw. br. problem objął także na komputery z dolnej półki cenowej – według informacji od dostawców. Skutkiem są opóźnienia we wprowadzaniu sprzętu na rynek, co odczuwają także firmy z kanału sprzedaży. Według badania Canalys w regionie EMEA 90 proc. resellerów i integratorów uważa, że w tym roku ich biznes odczuje skutki problemów związanych z mniejszą dostępnością procesorów do PC.

Jak wynika z informacji z azjatyckich montowni, nie ma oznak wzrostu popytu na nowe modele wyposażone np. w USB-C, czytniki odcisków palców, ekran OLED itd. Dlatego tajwańscy producenci ODM dostosowują poziom zapasów do popytu, co skutkuje ograniczaniem zamówień na podzespoły.

Firmy z branży liczą jednak na wzrost przychodów w br., ze względu na wyższe średnie ceny nowych komputerów.

Według IDC w 2019 r. światowe dostawy komputerów i tabletów spadną o 3,3 proc. wobec 2018 r. Więcej powinny jednak kupować przedsiębiorstwa i instytucje, w związku ze zbliżającym się końcem wsparcia Windows 7.