Co najmniej do 2028 r. wydatki na NAS-y będą iść w górę w dwucyfrowym tempie. Co roku średnia stopa wzrostu wyniesie 12,1 proc. – prognozuje MarketsandMarkets. Przełoży się to na zwiększenie kwoty inwestycji z 25,7 mld dol. w 2022 r. do 51 mld dol. do 2028 r.

Jako czynniki wzrostu wskazano coraz większe zapotrzebowanie na dane w czasie rzeczywistym, rozwój 5G i coraz częstsze wdrażanie pamięci masowej w chmurze hybrydowej.

Największe NAS-y zainteresują klientów

Pracownia badawcza przewiduje, że najszybciej w ciągu najbliższych 5 lat powinny zwiększać się nakłady na duże systemy, większe niż 20-zatokowe.

Zapotrzebowanie będzie napędzane różnymi funkcjami oferowanymi przez największe NAS-y, takimi jak szybka reakcja, odzyskiwanie danych, wysoka wydajność i duża pojemność pamięci masowej. Cechy te zwiększyły ich popularność w takich branżach jak telekomunikacja, bankowość i finanse oraz produkcja. Oczekuje się, że rosnąca liczba użytkowników inteligentnych urządzeń w połączeniu z coraz większą liczbą banków na całym świecie zwiększy popyt na NAS-y z ponad 20 kieszeniami w nadchodzących latach.

Wzrośnie skłonność do hybryd

Prognoza zakłada, że do 2028 r. systemy hybrydowe, łączące wdrożenia lokalne i zdalne (chmurowe), będą rozwijać się najszybciej. W takim układzie dane aktywne są przechowywane on-premise, a nieaktywne przenoszone do zdalnych lokalizacji. Hybrydowe rozwiązania działają też jako distaster recovery management.

Skłonność do modeli hybrydowych rośnie, ponieważ firmy muszą przechowywać kopie zapasowe krytycznych informacji. Jedną z zalet przechowywania w chmurze hybrydowej jest to, że łączy lokalną kontrolę nad infrastrukturą, bezpieczeństwem i danymi z elastycznością cloudu. Oczekuje się więc, że te funkcje będą napędzać wzrost tego segmentu.

NAS-y dla zdrowia

Co do branż, to według przewidywań opieka zdrowotna odnotuje najwyższy średni wzrost wydatków na NAS-y w latach 2022-2028.

Spore zakupy przypisuje się szybkiemu wdrażaniu analizy danych, rosnącemu wykorzystaniu technologii ubieralnej (wearables) do monitorowania stanu zdrowia pacjentów i koncentracji służby zdrowia na B&R. Przechowywanie, zarządzanie i zapewnienie dostępu do ogromnych ilości informacji wymaga szybkich systemów NAS – uzasadnia swoją prognozę MarketsandMarkets.