W nowej prognozie IDC przewiduje wzrost globalnego rynku IT w 2023 r. o 4,8 proc. do 3,27 bln dol. (w stałej walucie). Stanowi to nieznaczną poprawę wobec przewidywań z zeszłego miesiąca. Jednak wchodząc w szczegóły widać, że mimo niezłej ogólnej prognozy sytuacja w niektórych segmentach rynku nie wygląda różowo.

Według IDC w kwietniu br. wyniki rynku IT były niejednolite, przy czym niektórzy producenci i sprzedawcy odnotowali gwałtowny spadek wzrostu, podczas gdy inni nadal czerpali korzyści z długoterminowego zaangażowania przedsiębiorstw w chmurę, transformację cyfrową i inwestycje w bezpieczeństwo.

Usługi i chmura ciągną wzrost

Wzrost wydatków na usługi IT w tym roku wyniesie prawie 6 proc., ponieważ duże przedsiębiorstwa nadal są zaangażowane w długoterminowe inwestycje w transformację cyfrową.

Prognoza zakłada, że wzrost wydatków na oprogramowanie wyniesie w 2023 r. prawie 11 proc., głównie dzięki przychodom z chmury, które poprawią się o 19 proc. r/r.

Oznacza to jednak spowolnienie wobec 2022 r. (+25 proc.). Wzrost IaaS w chmurze publicznej również będzie wolniejszy w porównaniu z ub.r. (33 proc. w 2022 r. i 26 proc. w 2023 r.).

„Firmy są znacznie bardziej świadome kosztów niż rok temu, kiedy inflacja przyczyniała się do silnego wzrostu na większości rynku IT” — zauważa Stephen Minton, wiceprezes w IDC.

„Wysiłki zmierzające do konsolidacji i kontrolowania budżetów chmurowych, wraz z niepewnością gospodarczą, oznaczają, że dostawcy IT muszą dostosować się do wolniejszego tempa wzrostu na rynku post-Covid” – dodaje.

Jak jednak podkreśla, ciągły dwucyfrowy wzrost wydatków na chmurę powoduje historyczny poziom odporności branży IT (w obecnych czasach zawirowań w gospodarce).

Stopy procentowe stopują zakupy sprzętu

Podczas gdy wydatki na oprogramowanie i usługi nadal rosną, kurczą się inwestycje w sprzęt, ponieważ stopy procentowe mają wpływ na finansowanie. Dodatkowo niedawne turbulencje w sektorze bankowym zwiększyły poczucie niepewności gospodarczej.

„Wyższe stopy procentowe na całym świecie są wyraźnie przeszkodą dla wydatków kapitałowych w tym roku” – komentuje Stephen Minton.

Dwucyfrowy spadek na PC

Wydatki na komputery spadną w br. o 12 proc., a na peryferia o 3 proc. – według nowej prognozy IDC.
Jak zaznaczono, niewielki wzrost wydatków na sprzęt w 2023 r. jest coraz bardziej skoncentrowany w budżetach dostawców usług i związanych z chmurą, ale wzrost ten będzie również słabszy niż rok temu.

Serwery i storage poza chmurą 7 proc. na minusie

Przewiduje się, że wydatki na serwery i pamięć masową zwiększą się w tym roku jedynie o 2 proc., w porównaniu z 23 proc. w 2022 r. Przy czym wydatki na ten sprzęt inne niż dla infrastruktury w chmurze spadną w tym roku o 7 proc.

„Dla dostawców IT i resellerów, którzy głównie dostarczają swoim klientom lokalny i tradycyjny sprzęt albo oprogramowanie, zapowiada się trudny rok” — uprzedza Stephen Minton.
„MŚP i rynki konsumenckie odczuwają wpływ wyższych stóp procentowych i spadającego zaufania. Podczas gdy duże inwestycje przedsiębiorstw w chmurę i transformację cyfrową pozostają odporne, a dostawcy usług nadal inwestują w infrastrukturę chmurową, inne obszary rynku IT doświadczają spowolnienia, ponieważ wstrząs po Covid nadal zakłóca zapasy, łańcuchy dostaw i popyt” – podsumowuje ekspert IDC.