Rynek Internetu rzeczy będzie warty 153 mld dol.
Możliwości rozwoju IoT w zarządzaniu incydentami są ogromne - zdaniem analityków.
W najbliższych latach najszybciej będą zwiększać się wydatki na zarządzanie sytuacjami awaryjnymi i incydentami – wynika z raportu.
Rynek Internetu rzeczy zwiększy wartość z 64,8 mld dol. w 2024 r., do 153,2 mld dol. w 2029 r., co oznacza średni wzrost co roku o 18,8 proc. – prognozuje MarketsandMarkets.
Dane obejmują wydatki na platformy i usługi w takich obszarach jak inteligentna produkcja, transport, ochrona zdrowia, retail, energia i usługi komunalne, inteligentne miasta, inteligentne budynki. Zastosowania IoT obejmują m.in. zarządzanie aktywami, łańcuchem dostaw, optymalizację procesów biznesowych, zarządzanie personelem, awariami i incydentami.
Jak stwierdza raport, integracja przetwarzania w chmurze z IoT usprawnia analizę ogromnej ilości danych. Firmy otrzymują pomoc w osiąganiu efektywności operacyjnej, redukcji kosztów, w innowacjach.
Co do oferty, segment platform będzie miał największy udział w rynku do 2029 r. (a mniejszy udział – usługi). Wyjaśniono to tym, że platformy centralizują nadzór i integrację różnych urządzeń i aplikacji IoT. Ułatwiają wdrażanie, monitorowanie i zarządzanie połączonymi urządzeniami, co zwiększa efektywność projektów na dużą skalę.
Ogromne możliwości rozwoju w zarządzaniu incydentami
Jeśli chodzi o zastosowania IoT, to oczekuje się, że w najbliższych kilku latach najszybciej będą zwiększać się wydatki na zarządzanie sytuacjami awaryjnymi i incydentami.
Sytuacje awaryjne wymagają natychmiastowej reakcji i koordynacji, natomiast integracja IoT ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym usprawnia analitykę predykcyjną i podejmowanie decyzji.
Jak stwierdzono, rosnąca popularność inteligentnych miast, które wykorzystują IoT do poprawy infrastruktury miejskiej, zwiększyła zapotrzebowanie na zaawansowane systemy reagowania kryzysowego.
Ponadto coraz więcej przepisów dotyczących bezpieczeństwa i gotowości na wypadek awarii zmusza firmy do wdrażania rozwiązań IoT.
Zdaniem analityków możliwości rozwoju w tym sektorze są ogromne, ponieważ jest zapotrzebowanie na metody zorientowane na dane do efektywnego zarządzania incydentami.
Opłacalność i efektywne gospodarowanie zasobami dzięki technologiom internetu rzeczy również przyczyniają się do ich rozpowszechnienia.