Dostawy drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych w IV kw. 2020 r. były wyższe o 5 proc. wobec analogicznego okresu ub.r. – według danych IDC dla zachodniej Europy. Przekłada się to na wolumen 5,35 mln szt.

Przychody w dół

Był to drugi kwartał z rzędu na plusie, jednak w ujęciu wartościowym jest słabiej. Wartość rynku w IV kw. 2020 r. spadła o 8,7 proc., do 2,1 mld euro. To skutek ograniczenia sprzedaży sprzętu z wyższych półek cenowych – maszyn A3 i urządzeń produkcyjnych, wskutek lockdownów i pracy zdalnej.

W sumie jednak wyraźny wzrost wolumenów sprawił, że cały 2020 r. zamknął się na minimalnym plusie (+0,6 proc.) w porównaniu z 2019 r., jednak przy spadku wartości sprzedaży.

Więcej projektów i przetargów

Widać oznaki ożywienia w biurach, z uwagi na większą liczbę przetargów i projektów. Jednak w drugiej połowie roku rynek zdominowały zakupy do domowych biur. Doprowadziło to do wzrostu popytu na tanie drukarki atramentowe i monochromatyczne urządzenia laserowe, które pod koniec 2020 r. były łatwo dostępne po konkurencyjnych cenach – twierdzi IDC.

Zakupy nie tylko w e-sklepach

Urządzenia do home office kupowano zwykle w sklepach internetowych albo w retailu, ale też wielu producentów jak i przedsiębiorstwa dostarczały urządzenia swoim pracownikom domowym w ramach usług druku i subskrypcji.

• Dostawy drukarek atramentowych wzrosły o 5 proc. w IV kw. 2020 r., w tym konsumenckie urządzenia o ponad 10 proc.
• Dostawy urządzeń laserowych wzrosły o 5,5 proc. w IV kw. 2020 r., dzięki monochromatycznym urządzeniom wielofunkcyjnym i drukarkom A4.
• Wolumeny w przypadku urządzeń A3 spadły o ponad 12 proc., ponieważ wiele biur pozostało zamkniętych.
• Wartość rynku w IV kw. 2020 r. spadła o 8,7 proc., do 2,1 mld euro.