Wartość globalnego rynku chłodzenia centrów danych osiągnie 56,15 mld dol. w 2030 r. Oznacza to średni roczny wzrost (CAGR) o 16,8 proc. w latach 2024–2030 – według Grand View Research.

Analitycy spodziewają się, że inwestycje będą iść w górę z uwagi na rosnącą liczbę centrów danych i przejście na usługi w chmurze, co powoduje większy popyt na przyjazną dla środowiska technologię chłodzenia.

Segment rozwiązań był liderem rynku w 2023 r. Integracja rozwiązań chłodzenia centrów danych z nowymi technologiami, takimi jak czujniki IoT, umożliwia monitorowanie warunków środowiskowych w czasie rzeczywistym. Włączenie do tego AI poprawi funkcjonalność. Algorytmy mogą prognozować obciążenia cieplne i stale zmieniać parametry chłodzenia w celu uzyskania optymalnej efektywności.

Szacuje się, że chłodzenie odpowiada za 35 proc. zużycia energii w centrach danych. Dlatego ich dostawcy koncentrują się na wprowadzaniu zrównoważonych rozwiązań, próbując jednocześnie zaoszczędzić ponad 70 proc. kosztów związanych z chłodzeniem.

W związku z tym rosnące zapotrzebowanie na przyjazne dla środowiska i opłacalne rozwiązania najprawdopodobniej będzie motorem rozwoju branży.

Oczekuje się, że segment klimatyzatorów precyzyjnych odnotuje najwyższy średni roczny wzrost przychodów w latach 2024–2030. W miarę rozwoju centrów danych rośnie zapotrzebowanie na dokładne i skuteczne rozwiązania chłodzące.

Jakie są wyzwania

Wysokie koszty utrzymania i instalacji, emisja CO2 i zużycie energii to niektóre z wyzwań wpływających na rozwój rynku, który według Grand View jest skonsolidowany i charakteryzuje się dużą konkurencją.

Przewiduje się, że w latach 2024–2030 segment utrzymania i usług odnotuje znaczny wzrost przychodów. Jest to spowodowane innowacjami m.in. w takich obszarach, jak chłodzenie cieczą.

Segment podłóg niepodniesionych będzie rósł w najwyższym CAGR w latach 2024–2030. Takie podłogi odgrywają istotną rolę w integracji systemów oceny temperatury i nadzoru, umożliwiając monitorowanie i kontrolowanie wahań temperatury w centrum danych w czasie rzeczywistym.