Wydatki na bezpieczeństwo sieci zwiększyły się o 12 proc. w I kw. 2025 r., do 6,2 mld dol. – według Dell’Oro Group. To głównie zasługa większych nakładów na bezpieczeństwo aplikacji i dostarczania (AS&D). Segment ten obejmuje zapory aplikacji internetowych (WAF) i kontrolery dostarczania aplikacji (ADC). Wzrost na AS&D wyniósł w sumie 21 proc. r/r. Analitycy wyjaśniają to zagrożeniami skoncentrowanymi na sztucznej inteligencji, co zmusza organizacje do wzmacniania usług front-end i API przy użyciu kombinacji rozwiązań wirtualnych i opartych na SaaS. Jak ustalono, rozwiązania wirtualne i SaaS przejęły aż 78 proc. nowych wydatków w I kw. br.

Dell’Oro prognozuje, że rynek zabezpieczeń sieciowych odnotuje wysoki, jednocyfrowy wzrost w 2025 r. osiągając wartość 26 mld dol. Będzie to głównie zasługa podejścia zero-trust, rozwoju AI i chmury.

„Niezwykły wzrost rozwiązań SaaS i zabezpieczeń sieci wirtualnych zasadniczo zmienił strategie cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstw. Stworzył dynamikę, w której sprzęt pozostaje w tyle za innowacjami opartymi na chmurze” — twierdzi Mauricio Sanchez, starszy dyrektor ds. bezpieczeństwa przedsiębiorstw i sieci w Dell’Oro Group. „Jednak urządzenia powracają do skromnego wzrostu. Szczególnie w przypadku firewalli i ADC, ponieważ poziomy zapasów normalizują się, a aktualizacje są wznawiane”.

Wydatki na bezpieczeństwo sieci w I kw. 2025 r. w ramach AS&D (Application Security & Delivery) przychody z wirtualnych ADC (Application Delivery Controllers) wzrosły o 49 procent r/r. Natomiast przychody z SaaS WAF (Web Application Firewall) zwiększyły się o 21 proc.

Przychody z firewalli poprawiły się o 8 proc. r/r. Urządzenia fizyczne odnotowały przy tym dynamikę +5 proc. r/r. Natomiast poprawa na wirtualnych zaporach sieciowych wyniosła 27 proc.

Przychody z Security Service Edge (SSE) wzrosły o 15 proc. r/r.
Sprzedaż urządzeń Secure Web Gateway (SWG) spadła o 5 proc. r/r, w związku z migracją do SSE.