Wydatki na bezpieczeństwo sieci wzrosły w skromnej jednocyfrowej skali w I kw. 2024 r., do 5,5 mld dol. – według Dell’Oro Group. Rok temu dynamika była dwucyfrowa.

Według danych hamowanie jest spowodowane znacznym spadkiem na sprzęcie i kontrastującym z nim wzrostem chmurowych rozwiązań bezpieczeństwa i sieci wirtualnych.

Przychody z zabezpieczeń sprzętowych stopniały o 9 proc., a na usługach wirtualnych i SaaS zwiększyły się o 24 proc.

Odejście od sprzętu na rzecz bardziej elastycznych rozwiązań opartych na chmurze zdaniem ekspertów zmienia branżę, ponieważ przedsiębiorstwa reagują na zmieniające się cyberzagrożenia i widzą potrzebę skalowalnych środków bezpieczeństwa.

Wielka czwórka od firewalli konsoliduje rynek

Przychody z firewalli spadły trzeci kwartał z rzędu, jednocyfrowo do niespełna 3 mld dol. Z tym że na zaporach wysokiej klasy dołek był 14-procentowy, a na wirtualnych 28-procentowy wzrost.

Czterej najwięksi dostawcy firewalli (Palo Alto, Fortinet, Cisco i Check Point) osiągnęli w sumie rekordowy poziom 68 proc. udziału w rynku.

SSE z najniższym wzrostem w historii

Przychody z SSE (Security Service Edge) wzrosły o 24 proc. r/r, jednak była to najniższa stopa wzrostu w historii. Po raz pierwszy przychody nie zwiększyły się kwartał do kwartału od I kw. 2019 r., tzn od czasu, gdy Dell’Oro zaczęło śledzić ten rynek.

Zscaler, Palo Alto Networks i Netskope, których łączne przychody stanowiły ponad połowę rynku, odnotowali w sumie 38-procentowy wzrost przychodów r/r, co odzwierciedla szeroki zakres ich rozwiązań i dużą atrakcyjność dla klientów.

Największymi dostawcami SSE pod względem przychodów byli nadal: Zscaler, Broadcom/Symantec i Palo Alto Networks.

WAF kontynuuje odbicie

Przychody z WAF (Web Application Firewall) wzrosły o 23 proc. r/r, co oznacza kontynuację odbicia, które rozpoczęło się w I kw. 2023 r., gdy przedsiębiorstwa ponownie zwróciły uwagę na transformację aplikacji i potrzeby w zakresie bezpieczeństwa. Akamai nadal był numerem 1 na tym rynku.