Coraz bliżej jest do końca naboru wniosków w pierwszym konkursie w ramach ścieżki Smart w nowym programie FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki). Można je składać do 12 kwietnia br.

Kolejne rundy naborów w 2023 r. zaplanowano na 13 kwietnia – 15 czerwca oraz 5 września – 31 października. 

Program obejmuje lata 2021 – 2027 i przewiduje dotacje dla innowacyjnych przedsiębiorstw na wszystkich etapach: od pomysłu, przez badania i rozwój, aż do wprowadzenia innowacji na rynek (m.in. na działalność B+R, wdrażanie innowacji, infrastrukturę B+R, cyfryzację, transformację firmy w ramach zrównoważonego rozwoju, internacjonalizację i podwyższanie kompetencji).

Przy czym duże firmy muszą realizować moduł B+R, natomiast MŚP mogą wybrać jeden z modułów B+R lub wdrożenie innowacji. To obowiązkowe punkty każdego projektu w ścieżce Smart, do tego są moduły fakultatywne.

Wnioski od MŚP przyjmuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która ma do dyspozycji w pierwszym naborze 4,45 mld zł. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zajmuje się częścią skierowaną do dużych przedsiębiorstw.

Ważna zmiana na plus

W konkursach unijnych w minionych latach przedsiębiorcy musieli składać oddzielne wnioski dotyczące różnych działań, np. inne dla projektu B+R, a inne na wyjazd na targi czy szkolenia. Zmianą na plus jest możliwość składania jednego wniosku na realizację wielu inicjatyw.

„Dotacje lubią, żeby ich projekty zarabiały”
Dobry wniosek powinien się czymś wyróżniać i musi być przygotowany bardzo dokładnie. Warto podkreślić, że to, co robi dana firma IT, powinno być megainnowacyjne. Nie ma znaczenia, czy praca nad rozwojem danej technologii jest realizowana na własne potrzeby, czy też dla klienta. Należy też oszacować i wykazać we wniosku wysokość zysków, które dany podmiot planuje osiągnąć w wyniku rozwoju i monetyzowania konkretnej technologii. Dotacje lubią, żeby ich projekty zarabiały” – twierdzi Beata Cichocka – Tylman, ekspert SoDA, członek komitetu monitorującego FENG.

Większy limit dla podwykonawców na B2B

Nowym aspektem, ważnym dla firm IT, jest zwiększenie limitu dla podwykonawstwa, czyli osób zatrudnionych na B2B.

„Obecnie można zatrudnić takie osoby do maksymalnie 70 proc. kosztów kwalifikowanych podstawowego budżetu projektu” – informuje Beata Cichocka – Tylman.

Wnioski do udziału w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki można składać na stronach PARP oraz NCBR. Więcej informacji o programie FENG znajduje się na stronie Gov.pl.

W nowej perspektywie unijnej firmy mogą ubiegać się o wsparcie w trzech głównych kategoriach programów:

  • programy centralne, które są przeznaczone przede wszystkim do realizacji większych projektów lub przełomowych w swojej kategorii, na przykład o wyższym poziomie innowacyjności. Konkurują w nich przedsiębiorcy z całej Polski.
  • programy regionalne (jeden na każde województwo), w których wspierane są projekty zbliżone do tych realizowanych w ramach programów centralnych. Muszą być one ważne z perspektywy rozwoju danego regionu, zazwyczaj mają nieznacznie mniejszą wartość.
  • program dla Polski Wschodniej, przeznaczony dla 6 województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i regionu mazowieckiego (z wyłączeniem Warszawy i 9 powiatów ościennych). Oferuje on wsparcie dla firm działających na tych terenach.