W Krakowie uruchomiono pierwszą w Polsce przemysłową sieć 5G w modelu otwartym (Open RAN – Radio Access Network). Oznacza to, że jest zbudowana ze współpracujących elementów dostarczonych przez różnych dostawców.

Uruchomił ją Inkubator technologiczny hubraum w Hub4Industry, siedzibie Astor Robotics Center.

Co ciekawe, wykorzystano polską technologię. Radiową sieć dostępową dostarczyła firma z podwarszawskiego Piaseczna, IS-Wireless, końcówki radiowe irlandzka spółka Benetel, a część rdzeniowa pochodzi od T-Mobile.

Jak zauważa Rafał Sanecki, dyrektor marketingu w IS-Wireless, wkrótce w kraju do dyspozycji firm i samorządów zostanie oddane pasmo częstotliwości przeznaczone do budowy prywatnych sieci 5G.

„Fakt, że już za chwilę własne prywatne sieci 5G będą mogły budować samorządy i przedsiębiorcy zapowiada ciekawą branżową zmianę” – mówi Wojciech Pawlak, ekspert technologiczny w hubraum.

„Przed szansą stają startupy oraz małe i średnie firmy technologiczne. W tym segmencie rynku jest całkiem dużo rzeczy do zrobienia, od budowy aplikacji optymalizujących sieć i dbających o cyberbezpieczeństwo aż do budowy i utrzymania takich sieci” – uważa ekspert.

Według Dell’Oro Group globalnie udział rozwiązań Open RAN w całym rynku sieci 5G dynamicznie  rośnie. Zyski generowane przez sieci otwarte mają stanowić do 2026 r. nawet 15 proc. całego rynku łączności mobilnej.

O tym, jak wielką rewolucją dla firm i konsumentów w kraju będzie rozwój sieci 5G, mówi w wywiadzie CRN Polska Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.