Środki na preferencyjne pożyczki dla firm telekomunikacyjnych zainteresowanych inwestowaniem w rozwój infrastruktury szerokopasmowego internetu pochodzą z Programu Polska Cyfrowa. Ich operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). W dysponowaniu nimi będzie korzystał z usług pośredników finansowych.

Jako pierwszy zdecydował się na współpracę Alior Bank. Za jego pośrednictwem trafi do firm telekomunikacyjnych w ciągu najbliższych dwóch lat 40 mln zł. Pożyczka na pojedynczą inwestycję może wynosić od 20 tys. do 10 mln zł. Okres kredytowania może być rozłożony do 15 lat.

Docelowo na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w naszym kraju resorty rozwoju i cyfryzacji przeznaczyły do 2023 roku prawie 1 mld zł. Od pośredników finansowych ma pochodzić jeszcze dodatkowo 180 mln zł.

W Polsce zarejestrowanych jest około 6,5 tys. przedsiębiorstw telekomunikacyjnych. O pożyczkę mogą ubiegać się firmy planujące inwestycje w budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp do szerokopasmowego internetu, o przepustowości minimum 30 Mb/s dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz 100 Mb/s dla szkół.