Wystartowała rejestracja do tegorocznej 20. edycji „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”, rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej. Termin zgłoszeń upływa 31 lipca, a zwycięzców poznamy w październiku 2019 r.  

Celem rankingu jest wyróżnienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie, biorąc pod uwagę kryterium wzrostu przychodów w ciągu ostatnich 4 lat (rok 2018 w porównaniu z 2015). W ub.r. średnia wzrostu (2017 r. wobec 2014 r.) dla całej pięćdziesiątki wyniosła 1290 proc., co ustanowiło nowy rekord.

 

Nasi górą

Od kilku lat firmy z Polski dominują w regionalnym rankingu. W zeszłorocznej edycji w głównej kategorii Fast 50 znalazło się ich 18. Od 2000 r. spółki z Polski zwyciężały siedem razy, w tym sześć lat z rzędu w latach 2005-2010. Numerem 1 okazały się: Pro Futuro, trzykrotnie Blue Media oraz dwukrotnie Netmedia.

Polskim akcentem w ub.r. była również spółka Saule Technologies, której przyznano pierwszą w historii programu nagrodę Social Impact Award.

 

Kto ma szansę na wyróżnienie

W najnowszej edycji struktura oraz kryteria Technology Fast 50 pozostają niezmienne względem ub.r.

Każda spółka starająca się o udział w programie w głównej kategorii musi spełniać następujące kryteria:

• działać na rynku od co najmniej 4 lat (od 31 grudnia 2014 r.);
• osiągać przychody operacyjne nie mniejsze niż 50 tys. euro w 2015, 2016, 2017 r. oraz nie mniej niż 100 tys. euro w 2018 r.
• posiadać siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej;  
• być firmą technologiczną w jednej z kategorii: komunikacja, ochrona środowiska, fintech, sprzęt komputerowy, ochrona zdrowia i nauki medyczne, media i rozrywka, produkcja oprogramowania;
• posiadać prawa własności intelektualnej lub zastrzeżonej technologii, sprzedawanych klientom w produktach, generujących większość przychodów operacyjnych spółki;
• mieć strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.

 

W plejadzie gwiazd

Oprócz głównego rankingu Fast 50 są też dodatkowe kategorie:

– „Wschodzące Gwiazdy” – firmy działające nie krócej niż 3 lata, o przychodach powyżej 30 tys. euro rocznie (w latach 2016 – 2018).

– „Wielka Piątka” – duże spółki, które w ciągu 4 lat osiągnęły wyjątkowo wysoki wzrost przychodów. Muszą spełnić te same kryteria, co w kategorii głównej, z wyjątkiem poziomu obrotów w ostatnim roku (2018), który musi przekraczać 25 mln euro.

– Most Disruptive Innovation – ten tytuł otrzyma firma, której technologie, produkt lub usługi mają potencjał, aby wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek.

– Social Impact Award – dla firmy, która z powodzeniem łączy rozwój innowacyjnych produktów lub usług z pozytywnym oddziaływaniem na społeczności i środowisko.

Do rankingu można zgłaszać się na stronie programu.