Powstaje Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR), w którym gromadzone są informacje o osobach sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką.

Rejestr jest jawny. Celem jego utworzenia jest, jak przekonuje resort finansów, przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Ma uniemożliwić przestępcom "ukrycie swojej tożsamości w skomplikowanej strukturze korporacyjnej." – wyjaśnia ministerstwo.

Rejestr gromadzi dane o beneficjentach spółek jawnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, z o.o. i akcyjnych. Zasadniczo za osoby podlegające rejestracji uznano m.in. kontrolujących spółkę i udziałowców. Pełna lista osób, które pojawią się w CRBR, znajduje się w art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Dane do CRBR muszą zgłosić wyłącznie osoby uprawnione do reprezentacji spółek. Mają na to czas do 13 kwietnia 2020 r. Szefowie nowych podmiotów, wpisanych do KRS po 13 października br., powinni się jeszcze bardziej pospieszyć. Na przekazanie informacji zostaje im 7 dni od uzyskania wpisu do KRS. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi nawet 1 mln zł kary. Również wszelkie zmiany trzeba będzie załatwiać w ciągu 7 dni.

Informacje do rejestru można zgłosić na stronie crbr.podatki.gov.pl, gdzie znajduje się również wyszukiwarka.