W toku są negocjacje dotyczące sprzedaży Ingram Micro. Zainteresowany zakupem jest fundusz Platinum Equity. Rozmowy są w zaawansowanej fazie – twierdzi Bloomberg.

Wartość potencjalnej transakcji oceniono na ok. 7 mld dol., łącznie z wierzytelnościami Ingrama. Międzynarodowego dystrybutora chce sprzedać jego aktualny właściciel, chińska grupa HNA. Jednak finał rozmów z Platinum nie jest przesądzony. Mogą pojawić się inni zainteresowani – wynika z przecieków.

Od dobrych dwóch lat powracają informacje o możliwej sprzedaży Ingram Micro. Grupa HNA przejęła największego na świecie dystrybutora IT w 2016 r. kosztem 6 mld dol.

W 2018 r. pojawiły się doniesienia, że rozważane jest zbycie Ingrama, w związku z dużym zadłużeniem chińskiego konglomeratu, który przejmował różne biznesy (m.in. hotele, linie lotnicze). HNA po jakimś czasie potwierdził, że negocjuje sprzedaż z Apollo Global Management, który w końcu zdecydował się jednak na zakup Tech Daty (transakcję sfinalizowano w końcu czerwca br.). W ub.r. mówiło się z kolei o funduszu RRJ jako możliwym nowym właścicielu Ingrama.

Kryzys związany z Covid-19 jeszcze bardziej pogłębił problemy HNA. Wycena obligacji firmy spadła do 30 proc. wartości. Nie wykluczano przejęcia przez chińskie władze kontroli nad grupą.

Ingram Micro zapewniał, że problemy właściciela nie mają wpływu na jego biznes, gdyż dystrybutor działa jako samodzielny podmiot. Również długi HNA nie obciążają Ingrama – informowano.

W I kw. 2020 r. Ingram Micro osiągnął 10,95 mld dol. sprzedaży, o 5 proc. (ok. 600 mln dol.) mniej niż przed rokiem, jednak 2 proc. (ok. 200 mln dol.) odzwierciedla negatywny wpływ kursów walutowych. Marża brutto wzrosła natomiast do 7,26 proc. wobec 6,66 proc. przed rokiem. Dystrybutor informował podsumowując I kw. br., że koncentruje się na poprawie marżowości i zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania na rozwiązania do pracy w domu.