Policjanci z CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami KAS zatrzymali kolejnych 17 osób w sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej, która wprowadzała do obrotu fikcyjne faktury. Ich łączna wartość wyniosła ok. 150 mln zł. Jak dotąd postawiono zarzuty prawie 330 osobom. Straty skarbu państwa wyceniono na ok. 50 mln zł.

Niedawną akcję przeprowadzono na terenie Pomorza, Mazowsza, Małopolski i województwa kujawsko-pomorskiego. Zatrzymani to pośrednicy i przedsiębiorcy – końcowi odbiorcy pustych faktur. Zostali doprowadzeni do prokuratury w Szczecinie, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszerstwa faktur i prania pieniędzy. Za te czyny grozi do 15 lat. Zatrzymani wyszli za poręczeniem majątkowym od 20 tys. zł do 100 tys. zł. Funkcjonariusze przeszukali także kilkanaście miejsc zamieszkania i pracy tych osób, zabezpieczyli sprzęt elektroniczny i dokumentację.

Śledztwo prowadzi od 2018 r. CBŚP w Bydgoszczy i toruński UCS pod nadzorem wydziału Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Jak ustalono, w obrocie fikcyjnymi fakturami były wykorzystywane firmy zarejestrowane na tzw. słupy. Podmioty wystawiające faktury pełniły rolę „znikających podatników” i „buforów”. Za pośrednictwem ich rozbudowanej sieci przekazywano lewe papiery ostatecznym odbiorcom, którzy w ten sposób obniżali koszty swojej działalności. Według służb w proceder mogło być zamieszanych kilkaset przedsiębiorstw. Sprawa jest rozwojowa, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.