Autorzy „Security Intelligence Report” podkreślają, że skuteczność zabezpieczeń wzrosła, jednak cyberprzestępcy nie ustają w próbach nowych ataków.

W Polsce w IV kwartale 2013 r. największe zagrożenie dla komputerów stanowiły:

• Rotbrow – rodzina trojanów, którą wykryto w 12,75 proc. komputerów. Na świecie, w II poł. 2013 r. Rotbrow występował w 59 na każde 1000 systemów, chronionych przez oprogramowanie anti-malware Microsoftu. W IV kw. 2013 r. te szkodniki były największym zagrożeniem zarówno dla konsumentów jak i przedsiębiorstw. 

• Wysotot – rodzina trojanów, która wystąpiła w 5,15 proc. komputerów.

• Obfuscator – trojany, które zainfekowały 2,85 proc. maszyn PC.

– Trojany są najczęściej dołączanymi przez piratów dodatkami do nielegalnych kopii oprogramowania – komentuje Ilona Tomaszewska, dyrektor ds. ochrony własności intelektualnej w polskim oddziale Microsoftu. 

Według raportu liczba poważnych luk (takich, które umożliwiają zdalny dostęp do kodu) w produktach Microsoftu zmniejszyła się o 70 proc. Jednak cyberprzestępcy szukają nowych sposobów, by wykorzystać dane użytkowników. 

Jednym z nich jest dołączanie złośliwego oprogramowania do legalnych programów lub plików z muzyką (mechanizm tzw. deceptive downloads), co zostało uznane za największe niebezpieczeństwo w 95 proc. ze 110 badanych krajów. Drugim przykładem jest oprogramowanie typu ransomware, poprzez które przestępcy mogą szantażować użytkowników zaatakowanego komputera. Techniki tego typu nie są nowe, jednak w drugiej połowie 2013 roku ich ilość drastycznie wzrosła.  Ponadto z najnowszego raportu wynika, że:

– w ostatnim kwartale 2013 r. liczba komputerów, w których trzeba było zlikwidować skutki ataku, wzrosła ponad 3-krotnie.

– z 10 najgroźniejszych rodzin szkodliwego oprogramowania, 3 z nich – Rotbrow, Brantall i Sefnit – współpracują.

– największym zagrożeniem typu ransomware jest Reveton, którego aktywność wzrosła o 45 proc. między pierwszą a drugą połową 2013 r.

 

Szesnasta edycja raportu zawiera nowe dane z II połowy 2013 r.