Najwięksi europejscy dystrybutorzy zwiększyli przychody o 5,42 proc. w 2016 r., do 150,58 mld dol. – według raportu IT Europa. Dane obejmują 500 największych firm z 38 krajów. Z tym że ponad dwadzieścia spółek giełdowych było średnio 2,58 proc. na plusie, podczas gdy mniejsze firmy (głównie średniej wielkości) urosły nawet o ponad 10 proc. Zwłaszcza na mniejszych rynkach wzrost był duży (na czele z Ukrainą – blisko +30 proc. r/r/). W tym czasie, czyli w 2016 r., średni wzrost wydatków na IT na świecie wyniósł 0,3 proc. (jak podał Gartner).

Według IT Europa z danych wynika, że rośnie znaczenie dystrybucji na rynku. Pojawiły się nowe firmy, działające w specyficznych sektorach, uaktywniły się fundusze inwestycyjne. Konsolidacja oraz organiczny wzrost przyczyniają się zwiększenia skali biznesu liderów, idą w górę natomiast koszty działalności, w związku z rozwojem usług i nowych technologii. Najwięksi gracze rozwijają biznes nazwany "nową dystrybucją" (związany z chmurą i innymi usługami, analityką, IoT). Ale odnotowano także większą sprzedaż tradycyjnego towaru, czyli sprzętu, który nadal dominuje w portfolio większości dystrybutorów.

Jeśli chodzi o oprogramowanie najczęściej w ofercie europejskich dystrybutorów były produkty sieciowe, z zakresu bezpieczeństwa oraz VPN (68 proc.), a na drugim miejscu znalazły się programy biurowe (54,4 proc.).

W przypadku urządzeń w portfolio dominował sprzęt sieciowy (72,2 proc.) oraz akcesoria komputerowe (70,2 proc.).

Źródło: IT Europa