Według badania Veeam 28 proc. serwerów w branży finansowej doznało co najmniej jednej awarii w ostatnim roku. To odsetek znacznie niższy niż średnia światowa (40 proc.) i prawie dwa razy mniejszy niż np. w branży ochrony zdrowia (52 proc.).

Z roku na rok rośnie jednak luka pomiędzy potrzebami firm, a możliwościami działów IT. W gruncie rzeczy to już przepaść, bo 90 proc. przedsiębiorstw finansowych zauważa rozdźwięk między tym, ile danych może stracić bez negatywnych skutków dla działalności, a tym jak często tworzone są kopie zapasowe. Aż 91 proc. uważa, że to, jak szybko potrzebne jest przywrócenie działalności w momencie awarii, odbiega od możliwości firmy.

Prawie 40 proc. danych przepada

Jak zauważa raport, branża jest szczególnie wrażliwa na utratę danych. Już 76 proc. firm z sektora finansów i ubezpieczeń doświadczyło przynajmniej jednego ataku ransomware w ostatnim roku. Po udanym ataku nie udawało się odzyskać średnio 38 proc. utraconych informacji.

W ciągu ostatnich dwóch lat firmy finansowe znacznie zwiększyły częstotliwość ochrony zasobów: dane priorytetowe są zabezpieczane średnio co 121 min. (w 2019 r. – 205 min.), a pozostałe co 171 min. (663 min. w 2019 r.).

W przypadku 64 proc. danych priorytetowych i 58 proc. pozostałych instytucje finansowe mogą utracić zasoby maksymalnie z ostatniej godziny (światowa średnia to 56 proc. dla danych priorytetowych i 49 proc. dla pozostałych).

Oznacza to, że zakres danych, które mogą przepaść bez negatywnych skutków dla firmy jest niższy niż w innych branżach.

Migawki są niezbędne
Jak zauważa Veeam, samo tworzenie kopii zapasowych raz dziennie może nie wystarczyć do odzyskania potrzebnych zasobów tak szybko jak to konieczne. Proces ten musi być połączony z wykonywaniem migawek i/lub replikacją.

50 proc. branży w chmurze

W 2022 r. infrastruktura w branży finansowej składa się w 26 proc. z serwerów fizycznych, w 24 proc. z wirtualnych i w 50 proc. z infrastruktury w chmurze.

Dla porównania w 2020 r. lokalne serwery stanowiły 37 proc., widać więc szybkie tempo wirtualizacji i migracji do chmury w czasie pandemii.

Branża zamierza nadal dążyć do chmury. Z badania wynika, że do 2024 r. udział serwerów on-premise spadnie do 24 proc., a wirtualnych serwerów hostowanych przez zewnętrznych dostawców wzrośnie z 31 proc. w 2020 r. do 53 proc. w 2024 r.

Firmy z branży finansowej przechodzą do chmury w podobnym tempie jak pozostałe. Wciąż jednak widoczna jest duża zależność od starszych, średniej klasy systemów i aplikacji na lokalnych serwerach.

——–

Dane zawiera „Data Protection Trends Report 2022”, który powstał na podstawie wyników badania Vanson Bourne, zleconego przez Veeam. Wzięło w nim udział 3 tys. osób, które podejmują decyzje dotyczące infrastruktury IT w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 1 tys. pracowników z 28 krajów (w tym 472 respondentów z branży usług finansowych i ubezpieczeniowych).