Problemy gospodarcze i widmo kryzysu nie popsuły humorów przedsiębiorcom z branży. Aż dwie trzecie firm IT w Europie spodziewa się zwiększenia przychodów w najbliższych 12 miesiącach, w tym ponad jedna czwarta o 6-10 proc. – według badania firmy prawniczej DLA Piper.

Wskaźnik nastrojów w sektorze – Tech Score – wzrósł do najwyższego poziomu w historii badania – do 68 pkt z 67 w 2020 r.

Nastroje są lepsze niż przed pandemią

Indeks obliczany jest co dwa lata. Co ciekawe, obecnie nastoje w branży są dużo lepsze niż przed pandemią, gdy odczyt Tech Score wyniósł 54 pkt w 2016 r. i 2018 r.

Co istotne, dane pokrywają się z przewidywaniami resellerów z badania Context ChannelWatch. Otóż 62 proc. resellerów (z Europy, Turcji i RPA) spodziewa się, że najbliższy rok będzie lepszy dla ich firmy.

Z badania DLA Piper wynika natomiast, że czynnikiem napędzającym wzrost branży jest przyspieszająca transformacja cyfrowa, której nie zatrzyma kryzys, ponieważ firmy ze wszystkich sektorów gospodarki zdają już sobie sprawę, że zaniechanie inwestycji w cyfryzację może zaszkodzić ich konkurencyjności.

Będzie zapotrzebowanie na IoT, AI, cyberbezpieczeństwo

Wśród najczęściej wymienianych obszarów wzrostu ankietowani menedżerowie wskazywali Internet rzeczy oraz connectivity, czyli łączenie urządzeń z aplikacjami, a także sztuczną inteligencję i robotykę oraz cyberbezpieczeństwo.

Jednocześnie respondenci przyznają, że największą barierą we wdrażaniu rozwiązań z zakresu AI i robotyki są wysokie koszty i niepewne stopy zwrotu z inwestycji, jak również brak doświadczonej kadry.

Obszarem wzrostu jest fintech, jednak więcej przedsiębiorców uważa, że niepewność związana z przyszłymi regulacjami i problemy z pozyskiwaniem finansowania mogą hamować rozwój sektora finansowego. Banki już wstrzymują się z inwestycjami.

Po co spółki z branży idą na zakupy

Według DLA Piper spółki technologiczne pozostaną dominującym graczem na rynku fuzji i przejęć.

Jak wynika z badania, najważniejszym powodem zakupów innych firm jest chęć zdobycia dostępu do nowych technologii, obrona przed przejęciem przez konkurencję i zbudowanie pozycji w nowym segmencie rynku.

Wśród wyzwań związanych z przejęciem innego podmiotu najczęściej wymieniano ryzyko osłabienia własnych zasobów finansowych i kadrowych, integrację niekompatybilnych systemów oraz zarządzanie danymi.

———————————————————–

W szóstej edycji badania DLA Piper wzięli udział przedstawiciele kadry zarządzającej 350 spółek technologicznych z Europy. W tym 7 proc. respondentów pochodziło z Polski.