Nvidia ujawnia rosnące ambicje na rynku centrów danych definiowanych programowo. Tuż po finalizacji zakupu Mellanox za 6,9 mld dol., zapowiedziała, że zamierza kupić Cumulus Networks, dostawcę otwartego oprogramowania sieciowego.

"Umowa umożliwi nową erę przyspieszonego, definiowanego programowo centrum danych" – oznajmił Amit Katz, dyrektor Mellanox, a obecnie wiceprezes ds. przełączników ethernet w Nvidii. Wyjaśnia, że dostawcy usług chmurowych oczekują uproszczenia infrastruktury sieciowej.

 

Dwa przejęcia

Oprogramowanie Cumulus i rozwiązania Mellanox mają umożliwić wprowadzenie innowacji i optymalizację obciążeń w całym stosie sieciowym, od przetwarzania, sieci, pamięci masowych po oprogramowanie, zwiększając wydajność definiowanego programowo data center, a jednocześnie obniżając koszty klientów.

Z kolei zakup Mellanox, jak wyjaśnia Amit Katz, ma pomóc dostawcy GPU przejść na rynku centrów danych z infrastruktury hiperkonwergentnej na infrastrukturę "przyspieszoną i zdezagregowaną”, która jest wymagana do obsługi obciążeń związanych z sztuczną inteligencją.

 

Jak zaspokoić rosnący popyt

„Pojawienie się sztucznej inteligencji i data science, a także miliardy równoczesnych użytkowników komputerów, napędzają gwałtowny wzrost popytu na centra danych na świecie” – stwierdził w ub.r. Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny Nvidii, przy okazji podpisania umowy zapewniającej zakup Mellanoxa. W czasach pandemii obciążenia jeszcze bardziej wzrosły.

Według niego sprostanie wymaganiu rosnącego zapotrzebowania w segmencie data center będzie wymagało architektur, które łączą ogromną liczbę węzłów szybkiego przetwarzania danych za pośrednictwem inteligentnych sieci.