Ceny dysków klienckich SSD w III kw. 2022 r. zmniejszą się o 8 – 13 proc. wobec II kw. 2022 r., a nośników dla przedsiębiorstw o 5 – 10 proc. – prognozuje TrendForce.

Sytuacja zmienia się dynamicznie. Jeszcze w czerwcu br. analitycy zakładali znacznie mniejsze spadki: odpowiednio o 3-8 proc. oraz o 0-5 proc.

Nadpodaż jest coraz większa

TrendForce wyjaśnia, że nadpodaż zwiększyła się w II kw. 2022 r. z powodu opóźnienia popytu i ciągłej produkcji NAND Flash. Fabryki kontynuują zwiększanie podaży wafli 3D NAND, przez co ich ceny mogą zjechać nawet o 20 proc. kw./kw.

Przygotujcie się na rozczarowanie popytem
„Konsensus rynkowy to rozczarowujący szczyt sezonu w drugiej połowie 2022 r. dla elektroniki użytkowej, w tym notebooków, telewizorów i smartfonów” – uprzedzają analitycy. – „Poziomy zapasów materiałów nadal rosną i stały się zagrożeniem dla łańcucha dostaw”.

Jak twierdzi firma badawcza, ze względu na powolną redukcję zapasów dystrybutorów i konserwatywne podejście do zapasów wśród klientów, sprzedawcy są pod zwiększoną presją zbywania towaru.

SSD dla przedsiębiorstw. Nowe serwery nie takim hitem

Jeśli chodzi o SSD klasy enterprise, to przewiduje się, że dynamika zakupów w drugiej połowie 2022 r. będzie niższa niż w pierwszej połowie 2022 r., głównie ze względu na wpływ recesji na dostawy serwerów.

„Popyt napędzany dostawami platform serwerowych nowej generacji nie spełnił oczekiwań” – twierdzi TrendForce.

Analitycy utrzymują, że liczba zamówień korporacyjnych nadal spada, co wpływa na dynamikę zakupów nośników SSD dla przedsiębiorstw w III kw. br. Dodatkowo słabiej spisali się, jeśli chodzi o zamówienia na SSD, operatorzy chmurowi w III kw. br.

W związku z tym, że popyt siadł, prognoza zakłada, że producenci będą skłonni do obniżek cen SSD klasy enterprise nawet o 10 proc. kw./kw.

Niższy popyt na PC ciągnie w dół ceny klienkich SSD

Co do klienckich SSD, to tutaj spadek stawek powoduje niższy popyt na komputery i redukcja zamówień na komponenty przez producentów PC, którzy mają jeszcze zapasy dysków SSD zgromadzone w I poł. br.

Obecnie producenci skupiają się na 176-warstwowych SSD dla klientów, a YMTC jeszcze zamierza rozszerzyć dostawy klienckich nośników do notebooków w II poł. 2022 r., przez co konkurencja cenowa staje się coraz bardziej zacięta. Stąd przewidywanie nawet kilkunastoprocentowych obniżek stawek za komputerowe SSD w III kw. 2022 r.

Aktualna i poprzednia prognoza cen dla produktów NAND Flash