Presja rosnących wynagrodzeń, rekrutacja pracowników i sytuacja geopolityczna to największe wyzwania na 2023 r. zdaniem zarządzających firmami IT – wynika z nowego Barometru Nastrojów SoDA (Organizacja Pracodawców Usług IT).

Co istotne, rośnie optymizm w branży – ponad połowa firm (53 proc.) z optymizmem zapatruje się na rozwój swojego biznesu w perspektywie kolejnych 12 miesięcy, podczas gdy negatywne nastroje wykazuje 32 proc. respondentów. W porównaniu do badania Barometru z lipca 2022 r. nastąpił spadek negatywnych nastrojów o 7 pkt proc. i wzrost pozytywnych o 8 pkt.

„Poprawa nastrojów, zauważalna pod koniec roku, może wynikać z tego, że firmy zweryfikowały swoją pozycję i podjęły kroki, by zabezpieczyć się przed kryzysem” – uważa Konrad Weiske, wiceprezes SoDA, założyciel i prezes Spyrosoftu.

Główny cel firm IT na 2023 r. – pozyskiwanie klientów

Już 38 proc. badanych wskazuje, że zbieranie leadów i pozyskiwanie nowych klientów jest dla nich celem nr 1 w 2023 r. Liderzy obawiają się jednak, że nie będzie to łatwe – 60 proc. podmiotów wykazuje negatywne nastroje w tym aspekcie, a pozytywne jedynie 16 proc.

„Polskie firmy IT są w stanie skutecznie konkurować z innymi podmiotami jakością swojej pracy, etyką czy bliskością kulturową. Ważne jest, abyśmy nadal inwestowali w rozwój naszej wiedzy, doświadczenia i umiejętności, by utrzymać pozycję na rynku. Musimy także być elastyczni i gotowi na zmiany” – uważa Paweł Pustelnik, wiceprezes SoDA i Managing Director oraz członek zarządu w Future Processing.

Płace i rekrutacja wśród największych wyzwań

Aż 76 proc. organizacji jest zdania, że presja związana ze wzrostem wynagrodzeń to jedno z kluczowych wyzwań dla branży IT w 2023 r. Co gorsza, blisko 80 proc. ocenia, że sytuacja ta może mieć negatywny wpływ na przychody firm w najbliższych 12 miesiącach.

Drugim kluczowym wyzwaniem jest rekrutacja pracowników (57 proc.).

 Aż 71 proc. pytanych stwierdziło, że poważne trudności w tym obszarze mogą mieć wpływ na obroty firmy w 2023 r. Tylko 14 proc. wykazało pozytywne nastroje.

Dla polskiego sektora IT jest to niepokojący sygnał, bowiem oczekiwania płacowe pracowników są wysokie, a według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i SoDA brakuje ok. 150 tys. fachowców.

Duża rotacja wciąż problemem

Innym problemem jest wysoka rotacja pracowników. Chociaż tylko 24 proc. badanych uznaje ją za krytyczną dla działalności firmy, to 48 proc. ocenia, że może ona mieć negatywny wpływ na przychody.

W efekcie co czwarta firma IT (26 proc.) zatrzymywanie talentów i pozyskiwanie nowych pracowników wskazuje jako jeden z głównych celów na 2023 r.

Rynek pracy zbliża się do równowagi

W ostatnich latach wzrost płac w branży sięgał nawet 20-30 proc. r/r, a kandydaci mogli wybierać często z nawet kilkunastu ofert. To się zmienia, ale fachowcy nadal nie mają problemu  z pracą.

„W ostatnim kwartale 2022 r. zaczęliśmy zauważać zamrożenie części projektów. Odczuwalna była duża niepewność. Od stycznia br. firmy zaczęły podejmować decyzje, zarówno te o starcie projektów, jak i wstrzymaniu nowych inwestycji i zwolnieniach pracowników. Coraz częściej kandydaci sami się do nas zgłaszają, informują, że projekt, w jaki mieli być zaangażowani, nie doszedł do skutku. Ale też nie mamy najmniejszego problemu, żeby znaleźć dla nich ciekawe i atrakcyjne zajęcie” – podsumowuje Anna Szczepowska, ekspertka rynku pracy IT w SoDA i CEO Awareson.

„Powiedziałabym, że sytuacja zbliża się do równowagi między pracodawcami i pracownikami, jest więcej przestrzeni na dialog. Pracownicy biorą coraz częściej pod uwagę nie tylko kwestie finansowe” – mówi ekspert.

Wojna uderza w branżę

Sytuacja geopolityczna zdaniem 57 proc. liderów firm IT negatywnie wpływa na rozwój sektora. Już 71 proc. ma duże obawy związane z długofalowymi konsekwencjami wojny w Ukrainie dla swojej firmy, a tylko 14 proc. przypuszcza, że nie będzie to miało wpływu na jej działalność.

Szefowie są zadowoleni z cyberochrony

Zarządzający z optymizmem zapatrują się na kwestie związane z cyberbezpieczeństwem – 42 proc. deklaruje pozytywne odczucia, a 41 proc. neutralne. Tego typu nastawienie wynika przede wszystkim z dostępności ekspertów i stosowanych rozwiązań. Z drugiej strony firmy IT w Polsce nie były poddawane poważnym wyzwaniom w tym zakresie.

Podatki i prawo nie budzą wielkich obaw

Niepewność regulacyjna wskazywana jest jako negatywny czynnik przez 39 proc., ale, co może zaskakiwać, aż 35 proc. firm wykazuje tutaj neutralne nastroje, a 26 proc. na pozytywne.

W ocenie autorów raportu wpływ na to ma fakt, że w badanym kwartale nie zostały wprowadzone zmiany prawne, mające istotny wpływ na funkcjonowanie firm z sektora IT.

——————————————————————————————

Barometr Nastrojów SoDA 2022 został przygotowany przy współpracy badawczej firmy Valueships na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 86 kierowników wyższego szczebla w polskich software house’ach, zrzeszonych w SoDA.