3S Data Center poinformowało o zakrojonym na dużą skalę planie inwestycji.

Otóż spółka rozpoczyna budowę trzeciego i największego jak dotąd własnego obiektu w Katowicach, a także finalizuje ostatni etap związany z uruchomieniem centrum danych w Bytomiu.

Dodatkowo 3S DC prowadzi rozmowy związane z pozyskaniem obiektów w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.

W Katowicach powstanie nowy obiekt (DC3) klasy Tier 3+ o powierzchni 2200 m kw. który dołączy do istniejących już dwóch data center (DC1 i DC2). Tym samym łączna powierzchnia kompleksu Katowice Gospodarcza wyniesie 4400 m kw. Inwestycja zostanie oddana do użytku w I kw. 2023 r.

Rozwój klastra centrów danych

Z kolei obiekt w Bytomiu (750 mkw.) wchodzi w ostatnią fazę prac adaptacyjnych i zostanie oddany do użytku na przełomie 2021 i 2022 r. Będzie służył do kolokacji klienckich środowisk IT opartych w szczególności o rozwiązania Iaas i PaaS. Jednocześnie będzie stanowił zaplecze do rozwiązań disaster recovery dla systemów w Katowicach.

„Pozostało nam mniej niż 20 proc. wolnej przestrzeni data center” – informuje Monika Roś-Gruszczyk, członek zarządu odpowiedzialna za sprzedaż w Grupie 3S.

„Jesteśmy otwarci na rozmowy z właścicielami obiektów typu DC w miastach, gdzie posiadamy lub mamy w planach budowę własnej sieci światłowodowej” — dodaje.

Nowe lokalizacje

Zupełnie nowymi dla 3S Data Center miastami, jeżeli chodzi o centra danych są Gdańsk i Wrocław. Grupa 3S posiada tu własną sieć światłowodową i świadczy usługi telekomunikacyjne, chce jednak znacznie rozwinąć działalność. W związku z tym poszukuje w tych miastach obiektów pod data center. Plany rozbudowy dotyczą również Warszawy, gdzie spółka posiada już jeden obiekt (1250 m kw.) i sieć światłowodową o długości blisko 300 km.

Obecnie 3S Data Center dysponuje sześcioma centrami danych w 4 miastach (3 obiekty w Katowicach, Warszawa, Kraków i Bytom).

3S Data Center należy do Grupy 3S, przejętej przez Play w 2019 r. za 410 mln zł.