Cyberataki na Polskę przeprowadzają dwie rosyjskie grupy, zorganizowane przez GRU (wywiad wojskowy). Jedna zajmuje się szerzeniem dezinformacji, a druga uderza w infrastrukturę krytyczną – twierdzi minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski według PAP. Jak zapewnia, odpowiednie polskie służby podjęły już działania w związku z tymi ustaleniami.

Według ministra główne cele cyberataków to infrastruktura wodno – kanalizacyjna, energetyczna i administracja rządowa oraz samorządowa. Wykryto takie próby podejmowane przez prorosyjkie grupy w minionym półroczu – według szefa resortu.

Wcześniej minister przyznał, że do ataków na infrastrukturę krytyczną dochodzi codziennie, a ostatnio obserwowany jest drastyczny wzrost. Niedawno grupa NoName057(16) przyznała się do ataków DDoS na strony warszawskiego metra i serwis Obywatel.gov.pl.

Według danych Check Pointa za maj br. w Polsce co tydzień dochodzi średnio do 1600 cyberataków na pojedynczą organizację. Najczęściej celem jest wojsko i administracja oraz podmioty użyteczności publicznej i sektora finansowo-bankowego – ustaliła firma.