Firmy z branży IT zdały jeden z największych testów ostatnich lat i zachowują spokój przed 2023 rokiem – twierdzi SoDA (Organizacja Pracodawców Usług IT), podsumowując mijający rok, w którym branża musiała stawić czoła coraz większym brakom fachowców, niestabilnej sytuacji w gospodarce i polityce, skutkom wojny, rosnącym kosztom, inflacji, ryzyku kryzysu i recesji.

„Pomimo niepewności związanej z widmem recesji, zapotrzebowanie na rozwiązania IT nie maleje, a biorąc pod uwagę rozwój branży mający miejsce w ostatnich, równie kryzysowych latach, możemy stwierdzić, że najprawdopodobniej nie zmaleje także w roku 2023” – przewiduje organizacja,  obecnie zrzeszająca ok. 200 firm, zatrudniających w sumie ok. 45 tys. osób.

Dobrą koniunkturę w 2023 r. powinno podtrzymać to, że wartość usług informatycznych dostrzegają kolejne przedsiębiorstwa, które muszą dostosowywać się do otoczenia rynkowego. Jak zauważono, problemy roku 2022 nie we wszystkich sektorach doprowadziły do ograniczenia zatrudnienia, zamknięcia się na nowe projekty czy spowolnienie innowacji.

W 2023 r. pozostaną jednak dotychczasowe wyzwania, widoczne w mijającym roku. Przede wszystkim nadal będzie mocno brakować specjalistów i według organizacji można liczyć jedynie na niewielkie (o ile w ogóle) ograniczenie luki kadrowej. To głównie skutek tego, że za mało osób kształci się obecnie w specjalizacjach IT.

Rok 2023 może być dla sektora bardzo dobry, nieco lepszy niż poprzedni, ale może być to także czas mnożących się wyzwań i zmagań ze starymi problemami – uważa SoDA.

Drastyczny brak rąk do pracy

W roku 2022 pracodawcy z sektora IT wciąż zmagali się z niedoborem fachowców.

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i SoDA 147 tys. pracowników musiałoby zasilić polski rynek IT, żeby podnieść zatrudnienie w tym sektorze do średniego poziomu krajów Unii Europejskiej. W tym 42 proc. wakatów uznano za trudne do obsadzenia.

Firmom IT najbardziej brakuje „midów”, czyli doświadczonych specjalistów: szczególnie Java Developerów, DevOps Engineerów, i Frontend Developerów.

Według szacunków SoDA luka kadrowa w branży zwiększyła się z ok. 250-300 tys. w 2021 r. do ok. 300-350 tys. osób w 2022 r.

 Jak trudne czasy zmieniły biznes IT

„Rok 2022 zapowiadał się ciężko. Głównymi wyzwaniami były rekordowe wzrosty oczekiwanych przez pracowników wynagrodzeń w IT oraz niepewność rynkowa związana z wybuchem wojny w Ukrainie. Następnie zaczęliśmy zauważać sygnały spowolnienia na rynku, w tym zmniejszenia dofinansowań dla startupów czy cięcia w budżetach korporacji. Wyzwania te były impulsem do zmian strategii i wewnętrznych procesów” – zapewnia Jerzy Biernacki, Head of Operations w Miquido. – „Zmiany na rynku sprawiły, że nie ograniczamy naszych działań do dostarczenia technologii, tylko stawiamy na partnerską współpracę w budowaniu produktów”.  

Przyszłość konsultingu i technologii

„Dziś kluczowa jest zdolność podejmowania szybkich decyzji, wdrażania nowych funkcji i produktów w krótszym czasie, a także zmiany sposobu myślenia o sprzedaży, budowaniu cyfrowych produktów i zarządzania zespołami. Rok 2022 był dla nas czasem, kiedy nie tylko towarzyszyliśmy klientom w dokonaniu takiej zmiany, aby pomóc im przejść przez okres niestabilności, ale sami edukowaliśmy rynek. Właśnie tak widzimy przyszłość konsultingu i technologii w ogóle” – twierdzi Mateusz Krawczyński, Product Management Lead, Netguru.