Urządzenie Epson WorkSense W-01 to autonomiczny dwuramienny robot, przeznaczony do zautomatyzowanej produkcji. Maszyna według producenta „widzi, czuje, myśli, pracuje”. Epson zapowiada jego wprowadzanie do sprzedaży już tej zimy.

W-01 ma spełnić oczekiwania firm produkcyjnych, związane z koniecznością elastycznego dostosowania do produkcji w krótkich seriach oraz w modelu ?"dokładnie na czas" (Just-in-time, JIT). Standardowo roboty przemysłowe są instalowane stacjonarnie na linii produkcyjnej w celu wykonywania określonych, powtarzalnych zadań. Jednak WorkSense W-01 został opracowany tak, aby można go była łatwo przewozić z miejsca na miejsce, w celu wykorzystania w montażu, transporcie i innych pracach.

 

WorkSense W-01 w pełnej krasie. Ma umożliwić elastyczne wykonywanie zadań w firmach produkcyjnych.

 

Robot Epsona jest wyposażony w 4 kamery i 2 aparaty na ramionach, które umożliwiają dokładne wykrywanie położenia i orientację w przestrzeni. Nawet jeśli zmienia się lokalizacja obiektów i przeszkód, robot jest w stanie samodzielnie "widzieć" i określać swoją pozycję.

Ramiona W-01 są wyposażone w bardzo czułe, precyzyjne czujniki siły Epsona, które są już zresztą dostępne w sprzedaży. Robot może wykonywać delikatne czynności montażowe, transportowe i inne zadania, które wymagają podobnej do ludzkiej kontroli siły, aby uniknąć uszkodzenia przedmiotów.

Urządzenie ma wielozadaniowe ramiona, które mogą chwytać i zaciskać obiekty o różnych kształtach i rozmiarach. Dzięki temu robot może posługiwać się narzędziami i przyrządami zaprojektowanymi dla ludzi.

W-01 jest w stanie dokładnie wykryć położenie i orientację obiektów w przestrzeni trójwymiarowej. Nawet jeśli zostanie przeniesiony, może natychmiast rozpocząć pracę bez konieczności zmiany programowania. Pozwala to na szybkie dostosowywanie się urządzenia do nagłych zmian w produkcji. Np. może zostać przekierowany do różnych miejsc i codziennie wykonywać inne zadania. Robot samodzielnie decyduje o ruchu i orientacji swoich 7-osiowych ramion, jest w stanie uniknąć przeszkód.

Ramiona robota poruszają się na 7 osiach niezależnie od siebie, podobnie jak ludzkie ręce. Umożliwiają wykonywanie zadań, z którymi nie poradzi sobie robot jednoręczny, takich jak dokręcanie śruby, gdy drugą ręką trzeba przytrzymywać inny element.