Pat Gelsinger, od 8 lat CEO VMware’a, pokieruje Intelem. Aktualny CEO Bob Swan ustępuje z dniem 15 lutego. Szefem był przez 2 lata.

Wstrząs personalny następuje wkrótce po tym, jak fundusz Third Point przejął znaczące udziały w Intelu i domagał się zmian, wskazując na to, że koncern coraz bardziej odstaje od konkurencji pod względem tempa wdrażania innowacji i traci udziały w rynku.

Udziałowcy oczekują w końcu ogarnięcia problemów z produkcją procesorów, które już od dobrych dwóch lat prowadzą do opóźnień we wprowadzaniu produktów na rynek. Chcą też sprzedaży nieudanych przejęć i przyspieszenia Intela w wyścigu technologicznym. Wzywają do analizy alternatyw strategicznych.

Czas na zmianę lidera

Biorąc pod uwagę krytykę dotychczasowych działań spółki, pożegnanie z Intelem dotychczasowego szefa nie jest zaskoczeniem. „Rada dyrektorów uznała, że nadszedł odpowiedni czas, aby zmienić kierownictwo” – oznajmił Omar Ishrak, przewodniczący rady dyrektorów Intela. Według niego Pat Gelsinger ma przeprowadzić koncern przez „krytyczny okres transformacji”.

Nowy CEO: Intel może być firmą XPU
Pat Gelsinger zapowiada, że podzieli się swoją wizją i strategią dla Intela w najbliższym czasie. Na razie stwierdził jedynie, że jego zdaniem większa niż kiedykolwiek jest szansa na transformację z firmy „CPU do firmy XPU, zajmującej się wieloma architekturami”. Uważa również, że Intel może przyspieszyć innowacje.

Intel już 2 lata temu ogłosił projekt „One API”, aby uprościć programowanie różnych silników obliczeniowych dla CPU, GPU, AICS, FPGA.

30 lat w Intelu

Pat Gelsinger zaczynał karierę w Intelu i spędził w firmie 30 lat (od 1979 r.). Był pierwszym w historii firmy dyrektorem ds. technicznych (CTO). Kierował tworzeniem najważniejszych technologii i przyczynił się do tego, że Intel stał się dominującym dostawcą mikroprocesorów.

Po rozstaniu z Intelem Pat Gelsinger w EMC kierował działem produktów infrastruktury informatycznej. Pełni funkcję dyrektora generalnego VMware od września 2012 r. W czasie jego kadencji firma urosła dwukrotnie.

Dalszy ciąg wymiany kadr

Wcześniej w Intelu doszło już do znaczących roszad personalnych i organizacyjnych. W ub.r. zreorganizowano dział rozwoju procesorów. Ze stanowiskiem pożegnał się szef inżynierów Intela, a pieczę nad rozwojem czipów przejął bezpośrednio CEO Bob Swan. Wcześniej odszedł główny projektant procesorów Intela, Jim Keller.

Rok temu doszło też zmian w radzie dyrektorów. Wówczas to Omar Ishrak stanął na jej czele.