Ministerstwo Finansów rozstrzygnęło konkurs "MinFinTech". Jego celem było wyłonienie fachowców, którzy będą pracowali nad rozwiązaniami uszczelniającymi system podatkowy – zwłaszcza zapobiegającym oszustwom na VAT. Dwuetapowy konkurs rozpoczął się w końcu października br. podczas maratonu programistycznego – Hackathonu w Krakowie. Zadania przygotowane przez specjalistów fiskusa miały pomóc w wyłowieniu programistów, którzy znajdą sposób na namierzenie nierzetelnych podatników, a w kolejnym etapie – na stworzeniu samouczącego się algorytmu, który pozwoli na wykrycie pustych faktur i fikcyjnych transakcji.

Duże znaczenie do konkursu przewiązywała sama "góra" ministerstwa.

"Cel Ministerstwa Finansów był jasny: odszukać i pozyskać rasowych asów cyberprzestrzeni. Następnie zaprosić ich do współpracy, by wspólnie chronić Polskę przed oszustami. Polska potrzebuje armii VATmanów – specjalistów z sektora IT – którzy będą zawsze o krok przed mafiami i oszustami podatkowymi" – podkreśla premier i minister finansów, Mateusz Morawiecki.

Laureatami zostały dwa sześcioosobowe zespoły programistyczne: Testowa Drużyna (w kategorii technicznej) oraz PPP (w kategorii biznesowej). Przyznano im nagrody finansowe (pula wynosiła 150 tys. zł). Otrzymali również propozycje pracy w spółce IT resortu finansów – Aplikacje Krytyczne, gdzie wzmocnią zespół zajmujący się zwalczaniem wyłudzeń VAT. "Mają gen państwowości. Chcą aktywnie i z determinacją walczyć z mafiami podatkowymi" – komentuje szef Krajowej Administracji Skarbowej, Marian Banaś.

Premier zapewnia, że wskazani fachowcy stworzyli unikalne w skali Europy rozwiązania, które pomogą w zwalczaniu oszustw.

"Po ich wdrożeniu przez spółkę Aplikacje Krytyczne i Krajową Administrację Skarbową, Polska posiadać będzie najbardziej rozwinięte narzędzie do walki z oszustami, wykorzystujące zautomatyzowane procesy analityki big data." – zapowiada premier Morawiecki.