Przychody producentów na światowym rynku serwerów wzrosły o 1,5 proc. rok do roku w IV kw. 2020 r., do 25,8 mld dol. – według IDC. Do wyniku na plus przyczyniła się jednak duża sprzedaż do Chin (+22,7 proc.).

Reszta świata odnotowała dołek na poziomie -4,2 proc. r/r. W regionie EMEA spadek był łagodniejszy i wyniósł -1,1 proc.

W ujęciu ilościowym odnotowano spadek na całym świecie o blisko 3 proc., do prawie 3,3 mln szt.

Klienci idą do średniej klasy

W minionym kwartale najbardziej zwiększyły się przychody z serwerów średniej klasy – o 8,4 proc. do 3,3 mld dol.

Najwięcej ważące dla wyników na rynku serwery wolumenowe również pozwoliły dostawcom poprawić bilans – o 3,7 proc., do 20,4 mld dol.

Spory zjazd odnotowano na high-endowych maszynach – wartość sprzedaży w ich przypadku stopniała o 21,8 proc., do 2,1 mld dol.

Przyjechało więcej racków

Spadek odnotowano na systemach kasetowych (-18,1 proc.), podczas gdy serwery zoptymalizowane do montażu w szafie poprawiły wynik o 10,3 proc.

Przychody z serwerów x86 wzrosły o 2,9 proc. w IV kw. 2020 r., generując znaczną większość (ok. 23,1 mld dol.) sprzedaży na rynku. Obroty na maszynach innych niż x86 spadły o 9 proc.

AMD nadal zyskuje

Podobnie jak w III kw. 2020 r. serwery z procesorami AMD, a także maszyny oparte na architekturze ARM osiągnęły kolejny solidny wzrost – odpowiednio 100,9 proc. i 345 proc. rok do roku. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że tak duży skok nastąpił w odniesieniu do niewielkiej bazy tych urządzeń rok wcześniej.

Remis ze wskazaniem

HPE wraz z New H3C Group i Dell Technologies zajęły wspólnie pierwsze miejsce na światowym rynku serwerów pod względem przychodów z IV kw. 2020 r. – otóż IDC deklaruje statystyczny remis, gdy różnica udziału w rynku pomiędzy producentami wynosi 1 proc. lub mniej. Na pierwszym miejscu zestawienia pokazuje natomiast HPE.

Inspur zajął trzecie miejsce, a IBM – czwarte. Huawei i Lenovo wspólnie zajęły piąte miejsce na rynku.

Najwięksi dostawcy serwerów w ujęciu wartościowym

Źródło: IDC

Dell numerem 1 pod względem wolumenów

Podsumowując ilość dostarczonych serwerów w IV kw. 2020 r. Dell Technologies zajął pierwszą pozycję na rynku, a tuż za nim uplasował się HPE/New H3C Group.

Inspur, Huawei i Lenovo zakończyły kwartał odpowiednio na trzecim, czwartym i piątym miejscu.

Najwięksi dostawcy serwerów w ujęciu ilościowym

Źródło: IDC