Zysk netto Amazona w minionym kwartale wyniósł 857 mln dol. wobec 92 mln dol. przed rokiem. To piąty z rzędu kwartał na plusie – tak dobrze nie było z gigantem od 2012 r. Firma wyraźnie przekroczyła także oczekiwania analityków. Przychody wyniosły w II kw. br. 30,4 mld dol., o 31 proc. więcej niż rok wcześniej. W III kw. br. spółka przewiduje dalszą poprawę – 31 do 33,5 mld dol. przychodów.

Za dużo lepszym bilansem niż w poprzednim roku stoi przede wszystkim dział chmurowy (AWS). Jego przychody wzrosły o 59 proc., do 2,9 mld dol. Dla Amazona jest to wysokodochodowy biznes – zysk operacyjny wzrósł z 305 mln dol. do 718 mln dol. Coraz większe liczby są związane m.in. z rozwojem AWS na dużych rynkach wschodzących, jak Indie. Zawarto także umowę partnerską z Salesforce.

Także biznes związany z handlem idzie lepiej niż w ub.r. Jego zysk operacyjny poszedł w górę z 348 mln dol. do 702 mln dol. w II kw. br. Dużo więcej Amazon zarabia dzięki usługom Prime, obejmującym m.in. dostęp do muzyki i filmów w streamingu jak i darmową dostawę produktów. Na minusie był jednak międzynarodowy e-handel, choć ograniczono stratę operacyjną ze 189 mln dol. na 135 mln dol.