Od stycznia do marca 2022 r. 43 proc. firm w Polsce chce pozyskiwać nowych pracowników, podczas gdy 19 proc. planuje redukować etaty. To rekordowe wyniki od 2008 r., tj. od początku badania Manpower Group.

Mocno o specjalistów będą walczyć firmy z sektora ITMT (IT, telekomunikacji, komunikacji i mediów). Przewidywany wskaźnik wzrostu zatrudnienia netto wynosi 37 proc. i jest najwyższy w krajowej gospodarce obok przemysłu i budownictwa (+39 proc.).

Wskaźnik netto to różnica pomiędzy odsetkiem pracodawców planujących powiększenie zespołu, a tymi, którzy zapowiadają redukcje w I kw. 2022 r.

Im większa firma, tym częściej będzie rekrutować. Największy wzrost zatrudnienia na początku przyszłego roku przewidują duże przedsiębiorstwa (ponad 250 pracowników) – o 34 proc., choć mniejsze podmioty także będą potrzebować sporo nowych ludzi. Dla średnich wskaźnik wzrostu w I kw. 2022 r. wynosi +27 proc., a dla małych +23 proc.

Na świecie zapotrzebowanie na ludzi od ICT, komunikacji i mediów jest jeszcze większe – w globalnym badaniu wskaźnik wzrostu zatrudnienia wyniósł 50 proc. w I kw. 2022 r. W żadnej innej branży nie będzie takiego popytu na nowych pracowników.

Według danych ManpowerGroup z tegorocznego raportu „Niedobór talentów” specjaliści IT na polskim rynku należą na najtrudniejszych do pozyskania. Znaleźli się na 3 miejscu listy najbardziej pożądanych specjalizacji (a na świecie na 4). Jeszcze w 2019 r. o fachowców IT było znacznie łatwiej (znaleźli się poza Top 10 krajowej listy profesji cierpiących na „niedobór talentów”).