Wartość sprzedaży przełączników (poziomu 2/3) wyniosła w ubiegłym kwartale 5,99 mld dol., tj. o 4,4 proc. więcej w porównaniu z III kw. ub.r. oraz o 4,9 proc. więcej niż w II kw. br. W zachodniej Europie wynik był zbliżony do średniej światowej (odpowiednio 5,2 i 4,8 proc.), natomiast w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, do którego IDC zalicza Polskę, odnotowano spadek o 9,5 proc. rok do roku, jednak przyczyniła się do niego głównie sytuacja w Rosji i na Ukrainie.

IDC ustaliło, że zwiększa się zapotrzebowanie na przełączniki 10-gigabitowe, m.in. ze względu na coraz większe obciążenia sieci i spadek cen tych urządzeń. W ich przypadku wzrost sprzedaży rok do roku wyniósł 7 proc. (do 2,3 mld dol.). W przeliczeniu na porty odnotowano blisko 30-procentowy plus. Szybko zwiększa się popyt na switch’e o przepustowości 40 Gb – wartość zbytu poszła w górę w ciągu roku o ponad 100 proc., do 420 mln dol. Tego typu modele mają być motorem rozwoju rynku w kolejnych latach. 

Według IDC skurczył się natomiast światowy rynek routerów dla przedsiębiorstw i dostawców usług – o 2,7 proc. rok do roku, mimo kwartalnego wzrostu o 3,3 proc. Spadki dotyczą jednak przede wszystkim segmentu enterprise (-11,7 proc. r/r), podczas gdy providerzy zamawiali tyle co przed rokiem (+0,7 proc.). Zachodnia Europa była 5 – 7 proc. na minusie.

Jeśli chodzi o producentów, to na rynku przełączników L2/L3 dominuje Cisco – w III kw. br. firma miała 62,9 proc. udziału w światowej sprzedaży, wobec 59,8 proc. rok wcześniej. Na drugiej pozycji uplasowało się HP (9,3 proc., podobnie jak przed rokiem).