Qualcomm, producent procesorów do urządzeń mobilnych, przejmuje firmę NXP Semiconductors. Wartość transakcji wyniesie   47 miliardów dolarów. NXP to holenderskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Eindhoven, zajmujące się produkcją półprzewodników. Firma dostarcza m.in tranzystory bipolarne, diody, rozwiązania MOSFET, zasilacze, tyrystory, bramki logiczne. NXP razem z Sony opracowała technologię NFC, stając się tym samym jednym z kluczowych dostawców czipów do transakcji zbliżeniowych. 

Układy opracowywane przez tę firmę dominują na rynku motoryzacyjnym oraz internetu rzeczy. – Tempo innowacji w motoryzacji oraz w obszarze internetu rzeczy rośnie w niesamowitym tempie, co postrzegam jako wielką szansę dla naszego dalszego rozwoju – tłumaczy Steve Mollenkopf,  dyrektor generalny Qualcomm Steve Mollenkopf. 

Z danych Gartnera wynika, że w 2020 roku do internetu rzeczy będzie podłączonych 21 mld urządzeń. Dla porównania w ubiegłym roku było ich mniej niż 5 mld. 

Jak do tej pory największe przejęcie na rynku półprzewodników miało miejsce w ubiegłym roku – Avago kupiło Broadcom za 37 mld dolarów.