AMD nie zatrzymuje się na ścieżce szybkiego wzrostu. W II kw. 2022 r. zwiększyło przychody o 70 proc. r/r, do 6,6 mld dol. Zysk netto stopniał jednak o 37 proc., do 447 mln dol. Firma wyjaśnia ten spadek odpisami związanymi z przejęciem Xilinxa w lutym br. (za 49 mld dol.).

Wzrost sprzedaży to głównie zasługa biznesu data center, gdzie obroty poprawiły się 83 proc., do 1,5 mld dol. Dział PC osiągnął 2,2 mld dol. (+25 proc. r/r), a gamingowy, obejmujący układy graficzne dla graczy i czipy konsolowe, 1,7 mld dol. (+32 proc.). Biznes systemów wbudowanych poprawił się o… blisko 2,3 tys. proc. (1,3 mld dol.), to jednak nie tylko zasługa większej sprzedaży, lecz przede wszystkim uwzględnieniu w bilansie przejętego Xilinxa.

Koncern liczy na podtrzymanie trendu wzrostowego w drugim półroczu 2022, głównie dzięki produktom 5 nm.

AMD jest już więcej warte niż Intel
AMD osiągnęło wysokie wyniki niedługo po tym, jak Intel rozczarował, pokazując spadek sprzedaży o 22 proc. i stratę netto. AMD przekroczyło już kapitalizację rynkową Intela, i to sporo. Według wczorajszych wycen koncerny były warte odpowiednio ok. 168 mld dol. i ok. 146 mld dol.

W III kw. br. AMD spodziewa się sprzedaży większej o 55 proc. r/r (ok. 6,7 mld dol.), głównie dzięki wzrostowi w segmentach centrów danych i systemów wbudowanych. Także w IV kw. br. powinny być one motorem sprzedaży. Ponadto jak zauważono biznes układów graficznych dla konsumentów i konsol do gier jest bardzo silny.

Za cały 2022 r. koncern przewiduje wzrost przychodów o 60 proc. w stosunku do 2021 r., do 26,3 mld dol.