Google uruchomił swoją najnowszą inwestycję w Polsce – region Google Cloud w Warszawie. Jest to infrastruktura przetwarzająca dane i część globalnej sieci firmy, zapewniającej dostęp do usług chmury obliczeniowej firmom i instytucjom.

Warszawski ośrodek składa się z trzech niezależnie działających stref dostępowych, połączonych szybką siecią, co według Google’a chroni przed ewentualnymi zakłóceniami w działaniu usług.

Region w Warszawie to pierwszy taki ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej i 25 na świecie. Jest też jedyny, jaki Google otworzy w tym roku w Europie.

Polski rynek z potencjałem dla chmury

Celem inwestycji, wartej według nieoficjalnych informacji nawet 2 mld dol., jest jak to ujęto przyspieszenie wdrażania technologii chmurowych w gospodarce.

Innymi słowy gigant liczy na wciągnięcie do swojej chmury kolejnych polskich firm i instytucji.

Ze względu na niskie nasycenie usługami cloud w polskim biznesie (dane są różne, GUS mówi, że ok. 75 proc. polskich firm wciąż nie korzysta z płatnych usług chmury publicznej), potencjał rozwoju giganta nad Wisłą jest niebagatelny i trudno się dziwić, że właśnie u nas Google zdecydował się postawić nowe chmurowe centra danych.

Otwarcie infrastruktury obliczeniowej zapowiedział w 2019 r., kiedy zawarto strategiczne partnerstwo z Chmurą Krajową, spółką utworzoną przez PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz Rozwoju. Zespół ekspertów Chmury Krajowej ma wspierać firmy i instytucje w transformacji do chmury, od opracowania planu po jego wdrożenie.

Google kusi polskie MŚP

Google deklaruje, że w kraju idzie ze swoją chmurową ofertą do wszystkich firm – od dużych korporacji po MŚP i startupy.

Koncern kusi MŚP – od grudnia ub.r. zaoferował im darmowe wsparcie w rozpoczęciu korzystania z usług chmurowych. Do tej pory z tego wsparcia skorzystało ponad 4,5 tys. przedsiębiorstw – twierdzi gigant.

Google zapowiada też kontynuację programów edukacyjnych dla ekspertów i firm. Jak podaje, w 2020 r. przeszkolił w Polsce ponad 15 tys. specjalistów w dziedzinie chmury obliczeniowej.

Jak informuje korporacja, na infrastrukturze chmurowej Google’a działa już m.in. bank PKO BP, UPC Polska i grupa odzieżowa LPP.

Bliżej klientów

Otwarcie regionalnego ośrodka data center globalnego dostawcy jest też przejawem innego trendu – dla klientów duże znaczenie ma lokalne przetwarzanie danych, bo ogranicza to do minimum opóźnienia w korzystaniu z usług, a także daje zgodność z krajowymi przepisami (jak zapewniono, dane w nowym ośrodku Google’a są przetwarzane zgodnie z krajowymi regulacjami).

Chmurowe plany Google’a w Polsce

Otwarcie centrum Google Cloud to część ogłoszonych w tym roku planów rozwoju koncernu w Polsce.

W ubiegłym miesiącu Google zapowiedział powiększenie biura inżynieryjnego w Warszawie, które stało się największym centrum rozwoju technologii Google Cloud w Europie. Wzmocniono kadry. Szefem warszawskiego centrum został Dan Decasper, wiceprezes Google’a i były wiceprezes Pure Storage.

W planach jest także rozbudowa biura we Wrocławiu, w którym siedzibę będzie miał nowy zespół technologiczny odpowiedzialny za wdrażanie usług chmurowych Google’a dla największych klientów firmy w Polsce i Europie.

Do obsługi klientów Google Cloud w Polsce i regionie uruchomiono nową grupę biznesową Accenture.