Integratorzy, którzy wzięli udział w szkoleniu są partnerami Veracompu. Dystrybutor VAD współpracę z Red Hatem podjął w połowie 2015 roku. Producent pokłada w nim duże nadzieje, wychodząc z założenia, że to właśnie w oparciu o silną firmę dystrybucyjną z wartością dodaną można organizować lojalny kanał wyspecjalizowanych partnerów (nie tylko w Polsce ale też w Europie Środkowej oraz Wschodniej) i szeroko wychodzić z ofertą do dużych klientów. 

 

Zdaniem Red Hata to doskonały moment, aby firmy IT szerzej niż do tej pory i z dużo większym zaangażowaniem oferowały odbiorcom końcowym rozwiązania open source. Owo zaangażowanie oznacza współpracę z vendorem na wyższym poziomie partnerskim, co z kolei wiąże się inwestowaniem w wiedzę i szkolenia. Producent uważa, że integratorom to się opłaci i zwróci z nawiązką, ponieważ po kryzysie 2008 roku nastawienie klientów do systemów open source’owych zaczęło się zmieniać, a w ciągu ostatnich kilku lat świadomość korzyści, które może przynieść oprogramowanie o otwartym kodzie diametralnie wzrosła zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym. Duży potencjał tkwi szczególnie w firmach nowo powstających, które, dbając zarówno o koszty początkowe jak i utrzymania infrastruktury IT, od początku opierają się na technologiach open source’owych Red Hata. Przedsiębiorstwem, które z powodzeniem poszło tą drogą jest Alior Bank. Z kolei firmą zasiedziałą na rynku, która dzięki otwartym systemom Red Hata mogła zaproponować klientom końcowym innowacyjne funkcje jest PKO BP, ze swoją platformą (jedną z pierwszych) mobilnej bankowości. 

 

To przykłady z ryku finansowego. Jednak, jak udowadniał podczas spotkania z integratorami Krzysztof Rocki, Regional Manager Central Eastern Europe Red Hata, podobne możemy znaleźć w każdej branży, wystarczy spojrzeć chociażby na lotniczą (Lufthansa), czy paliwową (Shell).

 

W  portfolio Red Hata znajduje się obecnie szeroka gama rozwiązań, na których może się oprzeć firmowa infrastruktura IT. Oprócz systemów linuxowych producent mocno rozwija portfolio w zakresie wirtualizacji, middleware’u, cloud computingu, storage’u, a także systemów mobilnych. Przykładowo – Red Hat obsługuje około 15 proc. rynku cloudu. Udział ten producent zdobył w ciągu ostatnich dwóch i pół roku. Ma rozwiązania dla chmury prywatnej, publicznej i hybrydowej. Jednym z najważniejszych projektów open source’owych to jest Open Stack, w który inwestują również vendorzy software’u o zamkniętym kodzie, np. Microsoft. Przykładem Red Hat CloudForms 4 – najnowsza wersja rozwiązania do zarządzania chmurą hybrydową, z funkcją obsługi platformy Microsoft Azure, która umożliwia klientom Azure’a zarządzanie obciążeniami roboczymi i zasobami.   

 

O tym, że rynek coraz bardziej otwiera się na open source świadczą zwiększające się obroty vendora. Red Hatowi zajęło 13 lat, aby osiągnęły one 1 mld dol. Natomiast o kolejne 500 mln dol. zwiększyły się już w ciągu kolejnych dwóch lat. 

 

Partnerzy, którzy zostali zaproszeni przez Veracomp do współpracy i zdecydowali się na nią, po odbyciu szkolenia w Serocku zostali automatycznie autoryzowani na pół roku do poziomu Advance, uzyskując tym samym lepszy dostęp do narzędzi Red Hata i lepsze warunki handlowe, niż te, na których mogli się opierać korzystając z oferty vendora bez autoryzacji, co jest zjawiskiem częstym. W ciągu sześciu miesięcy muszą spełnić warunki, dzięki którym pozostaną na wyższym poziomie, a więc między innymi zainwestować w wiedzę. 

 

Grupa partnerów wybrana w „pierwszym rzucie” przez Veracomp, nie oznacza grupy zamkniętej. Red Hat wraz z ze swoim VAD-em zaprasza do współpracy firmy, które chciałyby się lepiej wyspecjalizować w zakresie oferty producenta i dobrze zarabiać na usługach.    

 

Miesięcznik CRN Polska był patronem medialnym spotkania. Więcej na łamach marcowego wydania.