85 proc. firm na świecie w ciągu ostatniego roku doświadczyło ataku ransomware – według raportu Veeam Ransomware Trends Report 2023. Incydent jest niemal nieunikniony, więc przedsiębiorstwa szukają możliwości zabezpieczenia się przed ryzykiem. Wiele z nich decyduje się na zakup ubezpieczenia od ataku: nawet  trzy czwarte okupów opłacanych jest z polisy.

1 na 5 polis nie obejmuje ransomware

Badanie Veeam wskazało, że w przypadku aż 77 proc. udanych ataków ransomware w 2022 roku okup dla przestępców został wypłacony z ubezpieczenia. Jednocześnie jednak spośród ubezpieczonych firm 21 proc. wskazuje, że ransomware jest wyraźnie wyłączone z ich polis. Wraz ze wzrostem skali zagrożeń ubezpieczyciele zwiększają też składki i stają się coraz bardziej rygorystyczni pod kątem warunków, które firma musi spełnić, aby zostać objętą polisą. W ciągu ostatniego roku 74 proc. przebadanych przez Veeam przedsiębiorstw odnotowało, że płacone składki zostały podwyższone, 43 proc. zauważyło zwiększenie wkładu własnego, a 10 proc. – obniżenie świadczeń. Rosnące wymagania związane ze standardami ochrony infrastruktury sprawiają, że przedsiębiorstwa muszą inwestować w dodatkowe rozwiązania, aby kwalifikować się do polisy.

– Nie oznacza to, że nie warto mieć ubezpieczenia. Najważniejsze by było ono częścią szerszej i dopasowanej strategii budowania odporności na cyberzagrożenia zgodnie z potrzebami firmy. Każde przedsiębiorstwo musi dysponować scenariuszem reagowania na wypadek ataku oraz kompleksową strategią ochrony danych i przywracania działalności. Kluczowe dla skutecznego procesu odzyskiwania danych jest określenie bez których zasobów firma nie może funkcjonować i upewnienie się, że są one odpowiednio chronione. Najlepszą linią obrony przed atakami takimi jak ransomware są bezpieczne i niezmienne kopie zapasowe, umożliwiające szybkie przywrócenie działalności i zapewniające ciągłość biznesową w wypadku kryzysu spowodowanego ransomware – mówi Andrzej Niziołek, dyrektor regionalny na Europę Środkowo-Wschodnią w Veeam.

Raport można pobrać tutaj.