Na przestrzeni kilku lat rozwijało się wiele nowych rodzajów ransomware. Jednak w ostatnich miesiącach 2017 roku zaobserwowaliśmy znaczne zmniejszenie aktywności cyberprzestępców wykorzystujących ten rodzaj złośliwego oprogramowania. Wygląda na to, że gorączka złota dobiegła końca, ale zagrożenie nadal istnieje, ponieważ skala ataków WannaCry uświadomiła hakerom, jak bardzo podatne na zagrożenia są firmy – mówi Sean Sullivan doradca ds. bezpieczeństwa w F-Secure.

Według raportu The Changing State of Ransomware autorstwa F-Secure ransomware może ewoluować w stronę ataków skoncentrowanych na korporacjach – na przykład przez niezabezpieczone porty RDP. Te słabe punkty atakowano w zeszłym roku wykorzystując ransomware SamSam. Ofiarą padło wiele amerykańskich organizacji. W tym roku SamSamowi uległy systemy IT należące do miasta Atlanta. Zainfekowane zostały systemy online za pomocą których mieszkańcy płacili rachunki za usługi miejskie i za dostęp do dokumentów sądowych sądowych.

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na zmianę podejścia cyberprzestępców do ransomware. 

Prawdopodobnie największe znaczenie ma cena bitcoina, ponieważ dzięki niej kopanie kryptowalut stało się dla cyberprzestępców o wiele bardziej opłacalne i zapewne mniej ryzykowne. Powodem mogą być też spadające przychody, ponieważ świadomość zagrożeń zachęciła wielu użytkowników do regularnego tworzenia kopii zapasowych. Nie bez znaczenia jest także spadek „wiarygodności” hakerów, jeśli chodzi o spełnianie obietnic odszyfrowania danych. Należy jednak pamiętać, że cyberprzestępcy wykorzystają każdą możliwą okazję i znowu sięgną po ransomware, jeżeli tylko warunki będą dla nich odpowiednie – podsumowuje Sullivan. 

Raport The Changing State of Ransomware pokazuje, że dominujące na całym świecie rodzaje ransomware to oprócz wspomnianego WannaCry to również Locky, Cryptolocker czy Cerber. Z kolei w Polsce na przestrzeni maja i grudnia 2017 roku wśród najpopularniejszych typów znalazły się Cerber (31 proc.), Locky (30 proc.) oraz WannaCry (25 proc.).