Samsung utrzymuje najwyższą jakość urządzeń, częściej zawodzi sprzęt Apple'a, a na komputerach Microsoftu i Acera coraz bardziej można polegać – wynika z rankingu niezawodności komputerów i tabletów amerykańskiego serwisu Rescuecom. Porównano w nim udział danego producenta w rynku z liczbą napraw. Im rzadziej sprzęt danej marki trzeba było reperować, w odniesieniu do wielkości sprzedaży, tym wyższa jest jej pozycja na liście.

Samsung zdominował pozostałych producentów pod względem niezawodności. Od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce, co zdaniem Rescuecom wydaje się wynikać z rygorystycznych testów jakości, stosowanych przez koreański koncern.  

Wysoko jest Lenovo, co według serwisu wskazuje, że maszyny tego producenta są wyższej jakości, niż sugerowałaby ich cena. Szef Rescuecom chwali Lenovo za poprawę niezawodności przy jednoczesnym wzroście udziałów w rynku (co jak wiadomo nie zawsze idzie w parze). Obie firmy były na miejscach nr 1 i 2 także w ubiegłorocznym rankingu, opublikowanym w październiku ub.r.

Rescuecom docenia także zmiany w Microsofcie – jak to ujął, koncern osiągnął rzecz prawie niemożliwą, z niemal ostatniego miejsca w poprzednich latach zarówno pod względem udziału w rynku, jak i niezawodności, wspiął się do pierwszej trójki (w ub.r. był już nr 5). 

Systematycznie poprawia się Acer, który przez lata był "czerwoną latarnią" rankingu niezawodności Rescuecom (w ub.r. nr 7).

 

Niepokojący spadek Apple'a

Apple, który długo utrzymywał się w pierwszej trójce, spadł na piąte miejsce, co jednak wynika nie tylko z pogorszenia jakości komputerów i tabletów koncernu, ale z poprawy u konkurentów. Ale Mac'i są średnio droższe niż inne marki, więc kryterium jakości w porównaniu z pozostałymi producentami ma duże znaczenie.

"Połączenie średniej noty z raportu niezawodności Rescuecom z wciąż wyśrubowaną ceną nie wróży dobrze ich przyszłości" – ocenia serwis maszyny Apple'a. Jak zauważa, nowy wydajny MacBook kosztuje prawie 3 tys. dol. Mimo takich cen klienci nadal je kupują, tylko czy będą to robić, gdy spadnie niezawodność urządzeń Apple'a? – pyta Rescuecom.

Asus poprawił się (był ostatni w ub.r.), aczkolwiek tajwańska marka od dłuższego czasu plasuje się w dolnej części tabeli rankingu.

Dell osunął się natomiast na samo dno rankingu, odnotowując "dramatyczny spadek niezawodności wśród wszystkich marek" (w ub.r. był wysoko, nr 4). Jak zauważa Rescuecom, w większości komputery stacjonarne Della są tanie, bo do ich produkcji używa się niedrogich części, ale są podatne na problemy. Jednak sprzęt Della z wyższych półek cechuje także wysoka jakość. Według serwisu laptopy z tańszej linii również stale wymagają napraw, ale linia XPS pod względem jakości jest doskonała – ocenia Rescuecom. Spadło także HP, które w ub.r. było nr 6.

 

 

Ranking niezawodności komputerów i tabletów w 2019 r. według Rescuecom

Producent Udział w amerykańskim rynku komputerów i tabletów Odsetek napraw w Rescuecom Punktacja Poziom niezawodności
1. Samsung 6,40% 1,21% 529 A+
2. Lenovo 24% 7,51% 319 A-
3. Microsoft 4,10% 1,42% 288 B+
4. Acer 7,20% 4,45% 162 B-
5. Apple 7,10% 7,69% 92 C
6. Asus 2,30% 3,11% 74 C-
7. HP 22,80% 36,36% 63 D
8. Dell 17% 29,84% 57 D-

Źródło: Rescuecom, czerwiec 2019